A Down-szindróma világnapjának ötlete Stylianos E. Antonarakis genetikustól származik, az ENSZ közgyűlésének döntése alapján hivatalosan először 2012-ben tartották meg, de a Down Syndrome International már 2006 óta megrendezi. A világnap célja, hogy felhívja a figyelmet, növelje a megértést, és segítsen, hogy a Down-szindrómások méltósággal és a társadalom egyenjogú, aktív és értékes tagjaiként teljes életet élhessenek. Ezen a napon jellemzően olyan események zajlanak, amelyek megmutatják a Down-szindrómások teljesítményét, támogatják a függetlenségüket, önképviseletüket és döntési szabadságukat. Ezen a napon világszerte
Magyarországon a Rejtett Kincsek Down Egyesület kezdeményezésére 2009-től rendeznek nagyszabású ünnepséget Budapesten a Vígszínházban. Ma már számos más városban is megemlékeznek a világnapról: érzékenyítő játékokat, koncerteket, előadásokat tartanak, amelyek bemutatják a Down-szindrómás emberek is képesek dolgozni, keresni, saját életükről dönteni, alkotni és boldogan élni, mint bárki más.
Az Európai Down-szindróma Egyesület január 1. és március 21. között minden nap bemutatott egy Down-szindrómás embert, aki elmondta, hogy a társadalom aktív tagjaként hogyan járul hozzá közössége jólétéhez.
A Down Alapítvány az idei rendezvényeit a környezetvédelemmel párosítja: a szelektív hulladékgyűjtés és a hasznos termékek készítése állnak a programok középpontjában.