Csütörtöktől 135 forintért adja akciósan a szlovák tartós (uht) tejet (1 liter) a Penny Market. Eddig ez akár egy reklám is lehetne, hogy mégis cikk lesz belőle, annak a reakciók az okai. A napi.hu információi szerint ugyanis a boltlánc ezzel a lépésével alaposan kiakasztotta a magyar tejfeldolgozókat és kereskedőket. Ez az alacsony árszint ugyanis szerintük a mostani piaci körülmények között "nehezen indokolható".
A portál megkereste az egyik legnagyobb hazai tejfeldolgozót, az Alföldi Tej Kft.-t, amely közölte:
A dobozos tej bekerülési költségének legnagyobb hányadát az alapanyag teszi ki, erre pedig a logisztikai, feldolgozási, csomagolási és munkaerő-költségek jönnek rá. A 135 forintos literenkénti bruttó ár az öt százalékos áfa mellett 128 forintos nettó árat jelent, ezért az összegért pedig ma Magyarországon csak veszteséggel lehet jó minőségű tejet előállítani, és a fogyasztók számára kínálni."
A fentiek fényében nem csoda, hogy Harcz Zoltán, a Tej Terméktanács ügyvezető igazgatója elárulta, vizsgálják a Penny lépését, ráadásul rögtön két "fronton".
A napi.hu forrásai arról beszéltek, a Penny Market a mostani - általuk "zseni árnak" nevezett - akcióval lényegében arcul csapta az ágazatot, és felrúgott egy amolyan "íratlan szabályt" is. Amikor ugyanis, mint a portál fejtegeti, a kormány januártól 5%-ra csökkentette a tartós tejek áfáját, cserébe kvázi azt "várta" a kereskedőktől, hogy magyar termelőktől, feldolgozóktól vegyék a tejet. Megállapodás ugyan nem született erről (hiszen az jogellenes is lett volna), de a tejpiaci szereplők és a kereskedők a hírek szerint tartották magukat ehhez az "elváráshoz".
Úgy tudni, a magyar tejtermelők fontolóra is vették, hogy demonstrációt szerveznek valamelyik Penny-egység elé a 135 forintos tej miatt.
A portál megkereste magát a főszereplő diszkontláncot is, amely úgy reagált, magyar forrásból nem tudott elegendő mennyiségűt beszerezni ebből a fajta tejből. ""Azokban az esetekben, amikor a beszállítók megfelelő mennyiségű nyerstej hiányában nem tudják a teljes üzlethálózatra vonatkozó igényeinket teljesíteni, más forrásokból kell biztosítanunk a vásárlóink számára a legjobb ár/érték arányú termékeket" - írta a cég, amely szerint most is ez történt.
Annyit azért egy félmondattal jeleztek, az import tej árelőnyét "átadták a vásárlóknak". Ez arra utal, hogy Szlovákiából olcsóbban jutottak hozzá a tejhez, mint itthonról, ami viszont látszólag ellentmond az egyik feldolgozó, cikkünk elején már idézett, mondatának, mely szerint az EU-ban jelenleg idehaza a legalacsonyabb a tej felvásárlási ára.