Az FTC labdarúgócsapatát fenntartó Ferencvárosi Labdarúgó Zrt.-nél egy olyan ügylettel emeltek tőkét, amely több mint 3000 milliárd forintra értékelte fel a vállalatot - írja a g7.hu. A portál megjegyzi, ez alapján a társaság Magyarország második legértékesebb cége, a sportban pedig az egész világon nincs párja.
A cégiratok szerint a vállalat közgyűlése február közepén döntött arról, hogy két darab ezer forintos névértékű részvényt bocsát ki, és ezzel 20 007 000 forintra növeli a cég alaptőkéjét. A részvényeket lejegyző Ferencvárosi Torna Club azonban nem kétezer forintot fizetett a 0,01 százalékos (azaz 1 tízezreléknyi) tulajdonrészt megtestesítő papírokért, hanem 300 milliót. Azaz egy ezer forintos névértékű részvényt (amilyenből több mint húszezer van a cégnek) 150 millióért jegyeztek le.
Összehasonlításképpen: az ország legértékesebb cége, a tavaly 318 milliárd forintos nyereséget produkáló OTP piaci kapitalizációja nagyjából 20 százalékkal magasabb ennél, a Mol azonban már 250 milliárddal kevesebbet ér, mint a Fradi a tőkeemelés alapján. A paksi atomerőműre kapott orosz hitelt meg tulajdonképpen egy az egyben ki lehetne fizetni a Fradival - fejtegeti a g7.hu.
Talán ennél is szemléletesebb, teszik hozzá, hogy
Sőt, a Fradi még a világ legértékesebb sportcsapatánál, a Forbes gazdasági magazin által csaknem 5 milliárd dollárra, azaz átszámítva mintegy 1400 milliárd forintra taksált Dallas Cowboys amerikai futball-csapatnál is kétszer többet ér.
Egészen pontosan - szögezi le gyorsan az elemzés - többet érne, ha a tőkeemelés piaci alapú tranzakció lett volna, de természetesen nem az volt. A lépésre minden bizonnyal azért került sor, mert a Fradinak forrásbevonásra volt szüksége, vélhetően megszorultak. A portál megkérdezte a céget, hogy valóban ez volt-e az ok, illetve, hogy hogyan sikerült a 2018-as üzleti évük, ám a megkeresésre nem kívántak reagálni.
Mindenesetre egy labdarúgócsapat ilyen típusú finanszírozása több szempontból is aggályos lehet. Az FTC Labdarúgó Zrt. legnagyobb tulajdonosa a részvényeket most is aranyáron lejegyző FTC, amely viszont jelentős részben állami támogatásokból működik.
Ezt pedig – amellett, hogy "rossz az optikája" – az Európai Labdarúgó-szövetség sem szereti.
Nem újdonság persze, hogy a Fradi focicsapatát – ahogy a teljes magyar futballt – folyamatosan tömik állami forrásokkal. Az élvonalbeli csapatok bevételének töredéke jön ténylegesen piaci forrásból, a többi nyílt vagy burkolt állami támogatás (pl. állami cégek hirdetései vagy a közmédia által jelentősen túlárazva megvett közvetítési jogok).
A g7.hu végezetül felteszi a (költői) kérdést, miszerint: miért van szükség ilyen megoldásokra, amikor a Fradi bevételei brutális mértékben emelkedtek az elmúlt években? Tavalyelőtt például a csapat, mint írják, 5,37 milliárd forintból gazdálkodhatott.