A most felfedezett J0002-es pulzár egy olyan, rádiósugárzást kibocsátó csóvával rendelkezik, amely egy közelmúltbeli szupernóva-robbanás táguló maradványára mutat – írta a Csillagászat.hu.
Az objektum további vizsgálata segít a csillagászoknak jobban megérteni, hogyan képesek ezek a robbanások akkorát lökni a neutroncsillagokon, hogy ilyen nagy sebességet érjenek el. A tőlünk nagyjából 6500 fényévre lévő, a Cassiopeia csillagképben talált pulzár másodpercenként 8,7-szer fordul meg a tengelye körül, és minden fordulatnál egy gamma-sugár impulzust észlelünk. A pulzár gyorsan mozog a csillagközi gázban, amivel lökéshullámokat kelt, ezek hozták létre a mágneses energiát is tároló, felgyorsult részecskékből álló csóvát, amelynek rádióhullámait a VLA észlelte.
A Fermi adatai, valamint a pulzáridőzítésnek nevezett technika segítségével a pulzárt vizsgáló kutatócsoport képes volt megmérni, hogy milyen gyorsan, és milyen irányban mozog a pulzár. Az eredmények alátámasztják azt az elméletet, hogy a száguldó pulzárt a szupernóva robbanása lökte meg nagyjából 10 ezer évvel ezelőtt. A J0002 ötször gyorsabban száguld, mint egy átlagos pulzár, ráadásul gyorsabb az ismert sebességű pulzárok 99 százalékánál. Az egyelőre nem egyértelmű, pontosan mitől gyorsult fel ennyire a pulzár, de a további tanulmányozása segíthet fényt deríteni a folyamatra.