A szervdonor, az Atlantában élő 35 éves Nina Martinez azért vállalkozott a beavatkozásra, hogy leszámoljon a stigmával, amely még ma is gyakran övezi a HIV-fertőzöttséget. A baltimore-i intézmény szerint ő és a – neve elhallgatását kérő – szervbefogadó is jól van.
Az orvosok csupán az elmúlt néhány évben – a Dél-afrikai Köztársaságban végzett úttörő beavatkozások nyomán – , kezdték átültetni elhunyt HIV-pozitív páciensek szerveit szintén fertőzött emberekbe, vagyis olyan donorszerveket hasznosítva, amelyek korábban „kárba vesztek” - írta a Híradó.hu.
2016 óta 116 ilyen típusú vese- és májátültetést hajtottak végre az Egyesült Államokban egy tanulmány keretében.
A szervátültetéseket koordináló nonprofit szervezet, a UNOS munkatársa, David Klassen szerint az ilyen típusú transzplantációkkal kapcsolatban felmerülő egyik kérdés az, hogy jár-e bármilyen kockázattal, ha a szervdonor a HIV-vírus másik törzsével fertőzött, mint a befogadó személy, ám eddig semmilyen problémával nem találkoztak a szakemberek.
Segev szerint a HIV-pozitív páciensek veseadományozásával kapcsolatban eddig az adott okot az aggodalomra, hogy a megmaradó veséjük esetleg károsodik a vírustól, vagy az annak kezelésére használt régebbi gyógyszerektől.
A szakember szerint azonban a HIV-fertőzés kezelésére használt legújabb gyógyszerek már sokkal biztonságosabbak és hatékonyabbak. Segev és kollégái nemrég 40 ezer HIV-pozitív személy veséjének egészségét vizsgálták, és arra jutottak, hogy azoknál, akik kontroll alatt tartják a vírust és nem küzdenek egyéb vesekárosító betegséggel, mint például magas vérnyomással, ugyanakkora a kockázata egy élődonoros veseátültetések, mint egy nem HIV-fertőzött donor esetében.