Zöldzóna;klímaváltozás;klímajelentés;

Illusztráció

- Egyre veszélyesebbek a klímaváltozás hatásai

A globális felmelegedés hatásai felgyorsultak, amelyek egyre inkább érezhetőek is – derült ki a Meteorológiai Világszervezet a 2018-as évre vonatkozó jelentéséből.

A Nemzetközi Energiaügynökség héten közölt aggasztó adatai - 2018-ban a szén-dioxid-kibocsátás 1,7 százalékkal nőtt az energiafelhasználás növekedése következtében – után a csütörtökön egy sajtótájékoztatón mutatták be a Meteorológiai Világszervezet (WMO) 2018-as évre vonatkozó klímajelentését. António Guterres ENSZ-főtitkár azt mondta, hogy a klímaváltozás gyorsabban halad, mint az irányítására tett erőfeszítéseink. A jelentésben szereplő adatok komoly aggodalomra adnak okot.

A szervezet szerint a a globális felmelegedés fizikai és pénzügyi hatásai is egyre gyorsulnak, mert a levegőbe kerülő üvegházhatású gázok miatt a globális átlaghőmérséklet egyre veszélyesebb magasságokba emelkedik. A jelentés szerint tavaly 62 millió embert sújtott világszerte a szélsőséges időjárás, kétmillió embernek kellett elhagynia otthonát. 35 millió embert sújtottak az áradások és több mint 1600 ember halt meg hőhullámok, erdő-és bozóttüzek következtében Európában, Japánban és az Egyesült Államokban.

Az első jelentés kiadásakor, 1993-ban, a szén-dioxid levegőben mért szintje 357 ppm volt, ez mára 405,55 ppm-re emelkedett, és a tendencia vélhetően így is fog folytatódni. 2018 a negyedik legmelegebb év volt, a globális átlaghőmérséklet pedig már közel 1 Celsius-fokkal magasabb, mint amit 1850 és 1900 között mértek. Samantha Hepburn, az ausztrál Deakin Egyetem professzora szerint a jelentés egyértelműen bizonyítja, a globális felmelegedés hatásai felgyorsultak  – írta a BBC.

„Ha mindez így folytatódik, az évszázad végére 3-5 Celsius-fokkal lehet magasabb a globális átlaghőmérséklet az ipari forradalom előtti szinthez képest. Már 2 Celsius-fokos emelkedés is súlyos katasztrófához vezethet, a 3-5 fokos emelkedés pedig beláthatatlan következményekkel járhat.”

A jelentés szerint az üvegházhatású gázok miatt a tengereket és óceánokat melegszenek. 2018-ban a tengerek felső 700, valamint felső 2000 méteres rétegének hőmérséklete rekordszintre emelkedett. Eközben a tengerszint is tovább emelkedett.

A legutóbbi parlamenti választásokból okulva az ellenzéki pártok azon dolgoznak, hogy minden körzetbe közösen válasszanak ki szavazatszámláló biztosokat.