A Mol Nyrt. bruttó 3 forinttal emeli a 95-ös benzin és bruttó 2 forinttal a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát szerdán - értesült piaci forrásokból hétfőn az MTI. Az emeléssel a benzin literenkénti átlagára 395 forintra, a gázolajé 401 forintra nő. Az üzemanyagok ára legutóbb pénteken változott - akkor a benzin ára bruttó 6 forinttal, a gázolajé pedig 4 forinttal nőtt -, de gyakorlatilag február vége tart az emelkedés.
A drágulás pedig általános, és árak továbbra is egyre csak kúszni fognak felfelé, írja többek közt a Financial Times elemzése nyomán a Napi.hu. A Brent jegyzése - amely április első napjaiban egyszer már átlépte a 70 dollár/hordós szintet, majd hétfőn 70,69 -re drágult - 30 százalékkal haladja meg az egy évvel ezelőtti szintet. Az észak-amerikai WTI 0,6 százalékos emelkedéssel indítva a hetet 63,49 dollár/hordóig drágult.
És még el sem érték a harcok az olajmezőket
A háttérben többek közt a líbiai polgárháború újbóli fellángolása áll. Halifa Haftár csapatai, amelyek ellenőrzésük alatt tartják Líbia keleti részét, múlt héten már az ENSZ támogatását élvező kormány, illetve a főváros, Tripoli ellen indítottak offenzívát. A harcok a hét végén érték el a főváros külső kerületeit. A kiéleződő konfliktusra válaszul az Egyesült Államok bejelentette, hogy kivonja erői nagyját a még mélyebb káoszba süllyedő országból. Bár egyelőre a harcok a nagy líbiai olajmezőktől távol folynak, semmi garancia arra, hogy a konfliktus éleződése nyomán ne terjednek ki az egész országra - idézi az FT az ANZ bank elemzőit. Az olajár drasztikus növekvése részben erre a bizonytalanságra adott piaci válasz.
Az olajpiaci idegesség hátterében persze egyéb okok is vannak - emlékeztetett a CNBC. Ezek egyike szintén friss: a hónap elején megjelent friss amerikai munkaerő-piaci adatok az USA gazdaságának viszonylag jó állapotáról tanúskodtak, ami erősítheti az olajkeresletet. Emellett hatnak az ismert tényezők: a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) és Oroszország megegyezése az olajkitermelés korlátozásáról, az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalások kedvezőnek látszó alakulása, illetve az Irán és Venezuela elleni amerikai szankciók. Az FGE energiaipari tanácsadó cég szerint mindezek nyomán
Fordulót az év második fele hozhat, de az több okból is. Az egyik, hogy Oroszország vonakodik meghosszabbítani a kitermelés korlátozását, miután július 1-jével lejár az erről szóló jelenlegi megállapodás. Egy másik a folyamatosan emelkedő amerikai olajkínálat - egy új olajvezeték működésbe lépésétől a kivitel további 500-600 ezer hordós bővülését várják. Végül az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalások negatív fordulatot vehetnek és a világgazdaság akár recesszióba is süllyedhet.