Tudomány;fekete lyuk;

Magyar üzemeltetésű honlapon mutatták be az első képeket a fekete lyukról

A magyar Cheppers fejlesztő cég üzemelteti azt a honlapot is, amelyen az amerikai National Science Foundation szerdán közzétette az első képeket egy fekete lyukról. Az Event Horizon Telescope (EHT) projekt weboldala mögötti, felhő alapú infrastruktúrát a hazai cég felkészítette a várhatóan akár tízmilliós nagyságrendű terhelésre.

Egyedülálló tudományos szenzációval készült április 10-re az amerikai National Science Foundation: ekkor hozták nyilvánosságra az első fotókat a fekete lyukról. Az Eseményhorizont Távcső (EHT) kutatói egyszerre hat helyszínen, Belgiumban, Chilében, Sanghajban, Japánban, Tajvanon és az Egyesült Államokban tartottak sajtótájékoztatót, amelyen ismertették a projekt első tudományos áttörését, azt, hogy sikerült elkészíteni az első felvételt a fekete lyuk eseményhorizontjáról. A létrehozott kép a Virgo galaxishalmaz centrumát uraló M87 galaxis központjában helyet foglaló fekete lyukat fedi fel, amely 55 millió fényévre van tőlünk, tömege pedig a Napénak 6,5 milliárdszorosa - írta a Csillagászat.hu.

Eseményhorizont TávcsőNyolc földi rádióteleszkóp nemzetközi együttműködésben üzemeltetett bolygóméretű hálózata, amelyet arra terveztek, hogy képet alkossanak egy fekete lyukról. Az EHT a Föld különböző részein működő rádiótávcsöveket kapcsolja össze egyetlen, mindeddig példa nélküli bolygóméretű virtuális teleszkóppá.

A magyar fejlesztő cég közreműködött a Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics internetes jelenlétét biztosító Drupal OpenScholar alkalmazás fejlesztésében. A rendszer hátterében működő infrastruktúrát a Cheppers tervezte és üzemelteti egy éve az Amazon Web Services (AWS) cloud szolgáltatásaira építve. A közvetítés iránt óriási az érdeklődés a világ minden táján, ezért a hatalmas terhelésre felkészülve a cég lehetővé tette, hogy egyidejűleg akár 10 millió látogató is megtekintse a fényképeket.

„Büszkeséggel tölt el, hogy az Event Horizon Telescope projekt weboldala mögötti infrastruktúra üzemeltetőiként a részesei lehetünk egy olyan, tudományos világszenzációnak és fontos csillagászati mérföldkőnek számító eseménynek, mint a fekete lyukakról készített első fényképek bemutatása”– hangsúlyozta Oroszvári Péter, a Cheppers Zrt. alapító-vezérigazgatója.

A fekete lyukak hatalmas tömegű, de kis méretű kozmikus objektumok, amelyek környezetükre is szélsőséges hatásokat gyakorolnak: meggörbítik a téridőt, és óriási hőmérsékletűre fűtik az anyagot maguk körül. Egy fekete lyuk árnyéka az a térrész, ameddig képet alkothatunk magáról a fekete lyukról, egy egyébként teljesen sötét objektumról, amelyről még a fény sem tud elszökni. A fekete lyuk határa – az eseményhorizont, amelyről az EHT a nevét kapta – nagyjából 2,5-szer kisebb, mint az általa vetett árnyék, átmérője valamivel kisebb 40 milliárd kilométernél.