Brexit;

2019-04-10 17:02:21

Brexit: az EU semmilyen körülmények között nem tárgyalja újra a megállapodást

Ám Brüsszel nem tart a megállapodás nélküli kilépéstől sem, jelentette ki az EB szóvivője a szerdai csúcsértekezlet előtt.

Az Európai Tanácsnak készségesnek kell lennie az Egyesült Királysággal annak érdekében, hogy megszűnjenek a Brexit okozta, az embereket és a vállalkozásokat súlyosan érintő bizonytalanságok, de nem engedheti meg, hogy újranyissák a brit európai uniós tagság megszűnését szabályozó megállapodásról szóló tárgyalásokat - jelentette ki szerdán az Európai Parlament házbizottságaként működő elnökök értekezlete.

A testület arra hívta fel a figyelmet, hogy el kell kerülni a gazdasági károkat, amelyeket egy esetlegesen megállapodás nélküli Brexit okozna, és fontolóra kell venni Theresa May brit miniszterelnök javaslatát a brit uniós tagság megszűnése határidejének további halasztásáról.  A Brexit nem zavarhatja az EU törekvéseit az előtte álló kihívások kezelésében, az Egyesült Királyságnak pedig kötelessége, hogy a kilépése határidejének hosszabb kiterjesztése esetén részt vegyen az európai parlamenti választásokon - hangsúlyozták.

Nem aggódik Brüsszel

Az Európai Unió felkészült minden forgatókönyvre, és nem tart attól sem, ha az Egyesült Királyság megállapodás nélkül hagyja el az uniót - jelentette ki Margarítisz Szkínász, az EB szóvivője a brüsszeli testület sajtótájékoztatóján. A no-deal helyzetről úgy nyilatkozott: 

A szerda esti uniós csúcstalálkozó részvevőinek kezében van a lehetőség, hogy eldöntsék, miként válaszolnak Theresa May brit miniszterelnök levelére, amelyben a Brexit június 30-ig terjedő halasztását kezdeményezte.

Uniós iránymutatás a legrosszabb esetre

Az Európai Bizottság eközben a tartózkodási jogról, a társadalombiztosítási jogosultságról, az adatvédelemről, a gyógyszerekről és orvostechnikai eszközökről, a rendőrségi és igazságügyi együttműködésről szóló, valamint a halászatot érintő gyakorlati iránymutatást adott ki a tagállamoknak a "no-deal Brexit" esetére. A szöveg egyebek mellett rögzíti, hogy

Az EU a kölcsönösség alapján ugyanilyen megközelítést vár az Egyesült Királyságtól - tette hozzá a brüsszeli közlemény. Leszögezték, a bel- és igazságügy területén az együttműködésnek a nemzetközi és nemzeti jogon alapuló - alternatív - keretekre és együttműködési mechanizmusokra kell épülnie. Azt is közölték, hogy a felkészülési intézkedéseknek köszönhetően az Egyesült Királyság kilépése miatt érintett gyógyszerek zöme várhatóan megfelel majd az uniós jogszabályoknak a kilépés után is, de így is fennáll a hiányhelyzet kockázata.

A megállapodás elmaradása esetén London és az unió kapcsolatait a nemzetközi közjog - egyebek között a Kereskedelmi Világszervezet szabályai - szabályozzák majd.