Az év végéig létre kívánja hozni az innovációs tárca az MTA kutatóintézeti hálózatának új struktúráját Palkovics László innovációs és technológiai miniszter, mint arról az InfoRádiónak nyilatkozott. A miniszter elképzelései szerint - német mintára - két csoportra bontják a most működő, állami fenntartású intézeteket.
"Ha megnézzük, hogy hol állunk az innovációs területen Európában, akkor a 22. helyen állunk, ez hátulról az ötödik hely, tehát nem jó" - jelentette ki Palkovics, akinek kormánya egyébként folyamatosan vonja el a forrásokat az oktatásból és pillanatnyilag az egyetemi felvételihez kötelezővé tett nyelvvizsgával veszi el megszámlálhatatlan fiataltól a továbbtanulás lehetőségét.
- panaszkodott Palkovics. Majd hozzátette, "Magyarország közössége" szeretné látni, hogy az a sok forrás, amit elkölt kutatásra, hogyan hasznosul. (Palkovics László egyébként évekig havi 800 ezer forintot vett fel az MTA-tól anélkül, hogy bármiféle általa végzett kutatói munkának nyoma maradt volna.)
A következő lépés az lesz, hogy azon pontok mentén, amelyekben a minisztérium és az akadémia megállapodott, ki kell alakítani, hogy a kutatói kar milyen szervezeti struktúrában tud dolgozni, annak hogyan nézzen ki az irányítása és hogyan finanszírozható az új rendszer - nyilatkozta a miniszter.
Arról, hogy az akadémiai köztestület véleménye mennyit számít, azt mondta, "a kormány elképzelése eléggé határozott, hogy másként kívánja működtetni az MTA kutatóhálózatát", mivel "nem egy magán-valamiről van szó, hanem az állam által finanszírozott, a közösség érdekét szolgáló kutatóintézeti hálózatról".