Magyar Nemzeti Múzeum;kényszermunka;elhurcoltak;

2019-04-12 15:15:44

Külön kézikönyvet kaptak az iskolák a málenkij robot tanításához

Négyezer kötetet küldenek ki országszerte a történelemtanároknak, a segédanyag gyakorlatilag Magyar Nemzeti Múzeum témával foglalkozó tárlatát mutatja be.

A málenkij robot tanítását segítő tanári kézikönyvet készített a Magyar Nemzeti Múzeum. A pokol bugyrai... című kötetet több mint 4000 iskola több ezer történelemtanára kapta meg a héten - közölték a kiadványt bemutató sajtótájékoztatón pénteken Budapesten.

A könyv a Szovjetunióba kényszermunkára elhurcoltak sorsát bemutató, a ferencvárosi Málenkij Robot Emlékhelyen létrehozott kiállítás értelmezéséhez és a korszak megismeréséhez nyújt segítséget -írja az MTI.

 A kiadvány arra emlékeztet, hogy1944 őszétől csaknem 800 ezer embert hurcoltak el Magyarországról hadifogolyként vagy internáltként több éves kényszermunkára, akár negyedszázados száműzetésre a Szovjetunióba. A túlélők első csoportja csaknem egy évtizeddel később, 1953. november 25-én térhetett haza a táborokból.

Varga Benedek, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója szerint: a családok emlékezete többnyire őrizte a kényszermunkára elhurcolt és gyakran elpusztított hozzátartozóik sorsát, gyakran azonban "félelemből, szégyenérzetből vagy a megélt szenvedés nyomasztó emléke miatt családi körben is a felejtés, az elfojtás" dominált. Az emlékhely ennek akar véget vetni.

Mint Varga kifejtette, a „a málenkij robotra elhurcolt civilek százezreinek sorsa is az új világ félelmetes távlatait rajzolta föl. A rabszolgaságba vetett emberek tömegét, a teljes bizonytalanságot, hogy bárkit bármikor elvihetnek. Az ingyenmunka biztosítását a jóvátétel nevében. A hallgatás, az elhallgattatás rendszerét, amely nyilvános emlékezetünkből is kivetette ezeknek a sorsoknak a felidézését, a szenvedésre való közös emlékezés lehetőségét. A hazugság mindent átszövő pókhálóját, ahogy "kis munkának" titulálták a több éves ukrán vagy orosz bányákban, kőfejtőkben, földeken végzett kényszermunkát" -

 

Berényi Marianna, a kötet egyik szerzője ismertette: a "komplex kiadvány" nemcsak a kiállítást igyekszik bemutatni, hanem azt is, hogyan érdemes tanítani, illetve feldolgozni mindazt a tudnivalót, amit az emlékhelyen elsajátíthatnak a gyerekek.

A kiállítás termeit bemutató fejezeteket egy-egy tárgyat leíró fejezet követ, ezekkel a "beszélő tárgyakkal" – például pufajka, tégla a rabok által vésett feliratokkal – megtanítva a forráselemzés módszertanát is - mondta.

A 112 oldalas színes kötetben a kiállítás termeinek, tárgyainak bemutatásán túl feladatok, szituációs játékok is találhatók. A kötet végén térképek, kislexikon, kronológia, fogalomtár és bibliogárfia segíti a pedagógusok és diákok munkáját.

A kiadványhoz – ami a Magyar Nemzeti Múzeum honlapjáról is letölthető, tehát a tanárok saját döntés alapján is letölthették és kinyomtathatták volna maguknak – Kásler Miklós emberminiszter írt előszót, amiben csillogó szemű diákokról, a magyarság belső-ázsiai eredetéről és 1100 éves történelméről is értekezik.