Biztató eredményeket mutat az Unió menekülteket segítő programja, három év alatt hatékony ellátórendszert alakítottak ki a Törökországban rekedt menekülttömegek számára - írta legfrissebb jelentésében Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főtanácsadója.
Mogherini emlékeztetett rá, hogy az Unió 2016 és 2019 alatt összesen 6 milliárd eurót költhet a rászorulók ellátására. Az összeg felét már elköltötték, a befektetés pedig sikeresnek mondható: Brüsszel a török hatóságok segítségével havonta 1,5 millió menekült emberhez méltó ellátását biztosítja a havi pénzátutalási rendszeren keresztül, az unió oktatási programja pedig több mint 470 ezer, zömében szír gyerek helyi iskoláztatásához járult hozzá.
A gyerekek képzése egyben integrációt is jelent, egy külön projekt keretében közel 400 ezer menekült gyerek tanul törökül, és 19 ezer helyi tanárt, adminisztrátort képeztek ki a velük való foglalkozásra. Az egészségügyi ellátás szintén professzionális – mutat rá a jelentés – hiszen 178 Migráns Egészségügyi Központban 2500 orvosi stáb látja el a betegeket, az orvosok, ápolók kétharmada pedig szintén a menekültek közül kerül ki.
A biztató eredményeket látva, az EU továbbra is folyósítja a támogatásokat: 2018 decembere óta 500 millió eurót fordítottak a kiskorú menekültek iskolai képzésére, és iskolafelújításokra, 845 milliót pedig menekültek által lakott régiók önkormányzati és gazdasági fejlesztésére szánnak.
A hatmilliárdos eurós támogatásból a névtelen migránskártyákkal és migránskaravánnal riogató magyar kormány is kiveszi a részét: 2016-ban például az (akkor még nem NER-barát) Origo szerint 4,6 milliárd forintnak megfelelő értékű eurót fizettünk be az erre a célra megnyitott segélyalapba.
Más kérdés, hogy ezek források nem mindig jutnak el a célcsoporthoz, hiszen Törökországban jelenleg is szírek százezerei élnek mélyszegénységben, sokakat – már ha otthon jutnak – eleve peremkerületekbe, leromlott állapotú házakba költöztettek a török hatóságok.
A kiszolgáltatott helyzetben virágzik a feketemunka, amire az irracionális munkaügyi szabályok is rásegítenek: a Mérce tavalyi cikke szerint Törökországban csak 20 ezer szírnek van szabályos munkavállalási engedélye, a többieket titokban foglalkoztatják, és legalább kétmillió gyerek is munkára kényszerülhet.