Olaszország;Matteo Salvini;

- Rossz hírt kapott Orbán olasz barátja

Az Európai Tanács rendkívüli csúcsán született döntés az októberi Brexitről Matteo Salvini bevándorlásellenes szövetségét nagyon rosszul érinti.

Az olasz belügyminiszter, Matteo Salvini bevándorlásellenes szövetsége járna a legrosszabbul azzal, ha a britek október végéig az Európai Unióban maradnának, amint erről az Európai Tanács legutóbbi, múlt szerdai, rendkívüli Brexit-csúcsán döntés született.

Ha ugyanis május 22. előtt a brit parlament nem fogadja el a kilépés feltételeiről szóló előterjesztést, akkor a briteknek is részt kellene venniük az EP-választáson, ami azt jelentené, hogy Salvininek aligha sikerül egy zászló alá terelni a pártjához, a Ligához hasonló ideológiát valló, konzervatív politikai erőket. A briteknek a május 23-án esedékes választáson való részvétele egyúttal azt is jelentené, hogy a brit konzervatív párt miatt megmaradna az EP-ben a toryk által fémjelzett Európai Konzervatívok és Reformisták (EKR) frakció. Márpedig Salvini terve az volt, hogy ezt beolvasztja majd bevándorlásellenes mozgalmába.

A toryk jelenléte miatt borítékolható, hogy a szintén az EKR frakciójához csatlakozó lengyel kormánypárt, a Jog és Igazságosság (PiS) sem csatlakozik Salviniékhoz. Bár a Liga elnöke néhány hónapja arról győzködte Jaroslaw Kaczynskit, a lengyel párt elnökét, hogy a bevándorlásellenes mozgalomban a helye, a PiS múlt héten deklarálta, nem kíván Salviniékhoz csatlakozni. Ennek több oka lehet. Elsősorban az: Kaczynski pártjának nem tetszik, hogy az alakuló jobboldali frakcióban több nyíltan orosz- és Putyin-barát párt foglal helyet. A PiS azonban Marine Le Pen Nemzeti Gyűlésével (RN) és az Osztrák Szabadságpárttal (FPÖ) sem szívesen kerülne egy platformra. Teljesen valószínűtlen forgatókönyv az is, hogy a brit toryk közösködni akarnának azzal az FPÖ-vel amely barátsági szerződést kötött Putyin pártjával, az Egységes Oroszországgal. Bár a toryk később távoznak az EP-ből, legalábbis akkor, ha a brit parlament elfogadja a kilépés feltételeit, az új EP tisztségviselőit még minden bizonnyal akkor fogadják el, amikor a toryk képviselői is helyet foglalnak az EP-ben. Távozásuk után aligha változtatnak a tisztségeken.

A Salvini mozgalmában lévő pártok között sincs egység. Jörg Meuthen, a németországi Alternatíva (AfD) vezetője elismerte, hogy csak ők kérdőjelezik meg az euró létét, az olasz liga, vagy Marine Le Pen pártja nem. Salvini sokszor kelt ki a nagytőkések, a bankárok ellen, ugyanakkor a szabad piacgazdaság híve. A Nemzeti gyűlés ezzel szemben – francia módra – növelné az állam szerepét a protekcionizmust a gazdaságban, ami az AfD számára elfogadhatatlan. Meuthen ezzel kapcsolatban úgy véli, „elvégre nem kell minden kérdésben ugyanazt az álláspontot képviselnünk”.

A Nemzeti Gyűlés hírek szerint ezen a héten csatlakozik hivatalosan Salvini mozgalmához, ami azt jelzi, hogy a leendő frakcióban az olasz és a francia párt adja majd meg az alaphangot.

A néppárt kérésére tűzte napirendre soron kívül az Európai Parlament a román demokrácia helyzetét. Viorica Dancila miniszterelnök nem vett részt a vitán.