Öt évvel ezelőtt jelent meg (magyarul is) kis kötetem Zbigniew Brzezinskiről, aki Carter elnök nemzetbiztonsági főtanácsadója és a nála jobban ismert és szintén európai születésű Henry Kissinger riválisa és barátja volt. A kötetbe utolsó fejezetként beillesztett interjúban arra a kérdésre is válaszolt, hogy miért nem változtatta meg nehezen kiejthető nevét 1958-ban, amikor amerikai állampolgár lett. Válasza ez volt:
„Bíztam Amerikában, és abban az eszmében is, hogy Amerikában az ember úgy válhat amerikaivá, hogy közben nem kell elfednie etnikai hovatartozását. ... Amerika az egyetlen olyan ország, ahol a Zbigniew Brzezinski névvel a név megváltoztatása nélkül karriert lehet csinálni.”
Ez jutott eszembe vasárnap, amikor az Indiana állambeli South Bend város polgármestere, Pete Buttigieg bejelentette, hogy ő is részt vesz a 2020-as elnökválasztási kampányban. „Mayor Pete” pompás kis beszédet tartott, majd utána a CNN bevágott néhány interjút a százezer lakosú város polgáraival. A lakosok - egy kivétellel - mind dicsérték a polgármestert, a város – mondták – újra lakható, a kórházat sikerült felújítania, a település híres katolikus egyetemével (Notre Dame) remek a kapcsolat. Érdekesség: senki sem említette Pete eredetileg máltai eredetű vezetéknevét. Féltek kiejteni, hátha nem sikerül... Nem garantálom én se, de fonetikusan nagyjából butödzsidzsnek hangzik.
„Mayor Pete” 37 éves. A Harvardon diplomázott, a nagy presztízsű Rhodes ösztöndíjjal Oxfordban is tanult. Hét nyelven beszél. Korábban katona volt, afganisztáni szolgálatra jelentkezett. Anyja nyelvész, egyetemi tanár. Apja Máltáról vándorolt Amerikába, tanszékvezető egyetemi tanár volt a Notre Dame-on. Amikor Pete nyilatkozik, néha fejből idézi a klasszikusokat, beleértve a Bibliát, és tökéletes, nyomdakész bekezdésekben válaszol bármilyen kérdésre. Vallásos, hívő katolikus. Lévén egy bevándorló apa egyetlen fia, láthatóan mélyen érinti a menekültek sorsa.
Ja, és még valami: Pete meleg. Erről is nyíltan beszél, azt mondja, volt, amikor rémesen szégyellte magát, mindent feláldozott volna azért, hogy ne így legyen, de ezen a perióduson már túl van. Melegházasságban él, büszkén beszél az érzelmi életéről. És már nem csak South Bendben népszerű. Az első negyedévben, még a hivatalos nevezése előtt, a támogatóitól hét millió dollárt kapott a kampányra. E pillanatban csak a két jól ismert nagy öreg, Joe Biden (76) és Bernie Sanders (78) előzi meg a 2020-as demokratapárti elnökjelöltek között.
Nem tudom, hogy legyőzné-e Trumpot, nem tudom, hogy ő lesz-e Amerika legközelebbi (és ez esetben történelmének legfiatalabb) elnöke. Erről korai spekulálni. Azt tudom, hogy 2015-ben az egyébként többnyire republikánus és konzervatív Indiana állam South Bend városának szavazói 80 százalékos többséggel erősítették meg polgármesteri pozíciójában. És ez a szintén kétszer megválasztott - és ma is meglepően népszerű - Barack Hussein Obama elnöksége idején történt.