Fidesz;Európai Néppárt;európai parlamenti választás;

2019-04-25 07:00:00

A Weber-kor végére vár a Fidesz

Athénban, a Néppárt kampánynyitó rendezvényén találkozott Michel Barnierrel, az Európai Néppárt alelnökével Trócsányi László – értesült a Népszava. Ismét felerősödtek a pletykák arról, hogy Manfred Weber esetleg mégsem lesz bizottsági elnökjelölt, s Angela Merkel kaphat csúcsposztot.

A Fidesz tagságának „önkéntes” felfüggesztése ellenére is folyamatos a kommunikáció a párt és az Európai Néppárt (EPP) vezetése között – írtuk legutóbbi cikkünkben. Erre szolgált friss példával, hogy a Népszava információi szerint Athénban az EPP kampánynyitó rendezvényén Trócsányi László igazságügyi miniszter, a Fidesz EP-listavezetője is részt vett. Úgy tudjuk, a miniszter Michel Barnierrel, a Néppárt alelnökével tárgyalt. A megbeszélések tényén túl az is érdekes, hogy a hírek szerint az egyik téma Trócsányi biztosi jelöltsége volt.

Ahhoz, hogy a magyar igazságügyi miniszter az „EU kormányának” is nevezett testület tagja lehessen, természetesen elsősorban a Néppárt támogatására van szüksége. Érdekes színezetet adtak azonban a találkozónak az ismét felmerülő pletykák, miszerint mégsem Manfred Weber lesz a Bizottság elnöke. Ismét képbe került ugyanis Angela Merkel: miután a német kancellár lemondott a CDU vezetéséről, mindenki biztosra veszi, hogy nem tölti ki hivatalát és idejekorán átadja azt a kereszténydemokraták tavaly megválasztott új vezetőjének, Annegrett Kramp-Karrenbauernek. E forgatókönyv szerint viszont Merkel nem vonulna vissza a nagypolitikától, hanem az Európai Tanács következő elnöke lenne Donald Tusk után. Az uniós hatalmi egyensúly logikáját tekintve viszont ebben az esetben kizárt lenne, hogy még egy németet – Webert – csúcspozícióba válasszanak. Itt jöhetne a képbe a francia Barnier. - Még kellene egy nő egy kisebb tagállamból a közös külügyminiszteri posztra és már ki is jön a matek – mondta egy kormányzati forrásunk (csak félig) ironizálva.

Weber egyébként interjút adott az Euronews hírtelevíziónak Athénben, ahol azt mondta, „nem Európa érdekét szolgálják azok, akik napi szinten támadják Brüsszelt”. Arra a kérdésre, mit gondol Matteo Salvini olasz belügyminiszter és Orbán Viktor magyar kormányfő bevándorlást érintő politikájáról, konkrétan nem válaszolt, de azt mondta, "Európát meg kell védeni a nacionalistáktól és egoistáktól, legyenek bal- vagy jobboldaliak” - áll a televízió tudósításában.

Az esemény előtt hozták nyilvánosságra Weber és a Néppárt 12 pontos programját, amiben vannak olyan elemek, melyeket biztosan nem fogadnak lelkesen a Fideszben. Ezek egyike, hogy már 2022-re tízezer főre emelnék az uniós határvédelmi ügynökség, a Frontex létszámát – ezt a kormány elutasítja. Ennél is érzékenyebb politikailag, hogy a jelek szerint a Néppárt frakcióvezetője ragaszkodik hozzá, hogy az EU-ban a jövőben valóban jöjjön létre a jogállamiságot ellenőrző testület, mechanizmus. Ő egy független bizottságot képzelne el, ez az igazságszolgáltatást, a sajtószabadságot és a korrupció elleni harcot is ellenőrizné az egyes tagállamokban. Ettől határolódik el a leghatározottabban Orbán Viktor, de a Fidesz elutasítja azokat a klímavédelmi célokat is - ironikus módon éppen a Magyarországon működő német autógyárak kegyét keresve -, melyeket Weber beemelt a programjába.

- Nem történt semmi új, Weber a Bizottság elnöke akar lenni, tudja, hogy ez csak más frakciók szavazatával megy, ezért keres olyan pontokat, amiket a liberálisok vagy a szociáldemokraták is támogathatnak – mondta egy fideszes forrásunk, aki szerint emiatt a magyar kormánypárt részéről nem is várható heves bírálat vagy reakció a programot illetően. A Fideszben továbbra is úgy látják: minden nagy kérdés a választások utáni matematika mentén dől majd el, így amíg a számolgatás elkezdődik, a lehető legtöbb lehetőséget szeretnék nyitva hagyni a párt számára.