Kína;Egy övezet, egy út;

2019-04-27 16:42:41

64 milliárd dollárnyi szerződést kötött Kína a hétvégén

A 37 ország állam- és kormányfői, akik részt vettek Az új selyemútról szóló fórumon, egyetértettek az esemény rendszeres megtartásának fontosságában.

Az Egy övezet, egy út (BRI) fórum résztvevői több mint 64 milliárd dollár - 18 514 milliárd forint - értékben kötöttek együttműködési megállapodásokat a kezdeményezés Pekingben tartott csúcstalálkozóján - közölte szombati sajtótájékoztatóján Hszi Csin-ping kínai elnök. 

- tette hozzá. A kínai elnök szerint valamennyi együttműködési projektben a piac alapelvei fognak érvényesülni, és a vállalatok lesznek a kulcsszereplők a projektek megvalósításában. Az új selyemút tervről szóló második nemzetközi fórumot méltatva Hszi kiemelte: a mostani esemény a 2017-ben rendezett első alkalomnál nagyobb volt és több ország képviselőit látta vendégül. A 37 ország állam- és kormányfői egyetértettek a nemzetközi fórum rendszeres megtartásának fontosságában.

Hszi Csin-ping bejelentette: a csúcstalálkozón - csakúgy, mint két évvel ezelőtt - közös nyilatkozatot írtak alá a résztvevők. Ebben a kínai elnök által az elmúlt napokban többször is hangoztatott kulcsszavak köszönnek vissza többek közt a fenntartható fejlődésről és a résztvevők közti többoldalú kapcsolatok mélyítéséről. A 38 pontos dokumentum azonban nem tartalmaz konkrét programot.

A háromnapos fórum során az egyik legfontosabb bejelentés a kezdeményezés keretében megvalósuló projektek finanszírozását célzó új irányelvek kidolgozásáról szólt, ezek ugyanis magukban foglalják a hitelek fenntarthatóságról szóló előirányzatokat is. A BRI bírálói szerint ugyanis az Új Selyemút terv Peking eszköze arra, hogy adósságcsapdába csalja a részt vevő országokat, amelyek felett így megszilárdíthatja befolyását. Az eseményen részt vevő Christine Lagarde,

A fórum egy másik kulcskérdése a környezetvédelem volt. Hszi elnök minden nyilvános megszólalásában állította, hogy Kína elkötelezett a zöld megoldások és a fenntartható fejlődés iránt, és a közös nyilatkozatban is szerepel, hogy a BRI hozzá kíván járulni az ENSZ 2030-ra kitűzött klímavédelmi céljainak megvalósításához.

Guterres úgy fogalmazott: a BRI más országoknak is segítséget nyújthat abban, hogy fenntartható fejlődést érhessenek el. A Hszi Csin-ping által 2013-ben előterjesztett kezdeményezés bírálói azonban arra hívják fel a figyelmet, hogy a BRI égisze alatt megvalósuló projektek egy része széntüzeléssel működő üzemek kialakítását finanszírozza, vagyis nagy mértékben hozzájárul a környezetszennyezéshez.