Tudomány;robot;tumorsejtek;

Képünk illusztráció

- 3D-nyomtatással készült robotok szállíthatják a gyógyszert a tumorokba

Olyan apró, 3D-nyomtatással készült, mágneses robotokat fejlesztettek ki amerikai mérnökök, amelyek a baktériumokhoz hasonlóan ki tudnak lépni a véráramból, hogy gyógyszert szállítsanak a tumorba vagy a betegség uralta területre.

A Science Advances című tudományos lapban bemutatott tanulmányban a kutatók arról számoltak be, hogy a baktériumok által inspirált robotok átlépik a vérerek falát, amely a hatóanyagok nanorészecskéi számára az elsődleges akadályt jelenti.

A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) kutatói által tervezett robot mérete csaknem akkora, mint egyetlen sejté. Egy apró csavarvonalból áll, amely ahhoz az ostorhoz hasonlít, amelyet sok baktérium a mozgáshoz használ. A robotok 3D-nyomtatással készültek és a mágnesesség érdekében nikkel borítja őket. 

A tudósok létrehoztak egy mikrofluidikus rendszert, amely a tumorokat körülvevő vérereket utánozza. A gél borítású csatorna 50-200 mikronnyi széles és lyukak vannak rajta, így a tumorok közelében lévő szakadt ereket szimulálja. Mágneses mező hatására az apró csavar forogni kezd és átúszik a csatornán, 200 nanométernyi polimerrészecskéket tolva a modellszövetbe. A részecskék kétszer mélyebbre hatoltak be a szövetbe, mint a mágneses robot nélkül.

Egy hámot viselő fehér delfinnel találkoztak norvég halászok. A szakértők szerint nagyon valószínű, hogy az állatot korábban az orosz haditengerészet használhatta különféle feladatok végrehajtására.