Zöldzóna;Bécs;zöldhulladék;

Illusztráció

- Szeretik a zöldhulladékból készült komposztot a bécsiek

Rekordmennyiségű, háromszázezer zsáknyi újrahasznosított virágföldet vásároltak a bécsiek 2009 óta. A város zöldhulladékából készült, tőzegmentes föld bio-termesztésben is felhasználható.

A zöldhulladékok tárolására alkalmas kukákat, amelyeket hetente egyszer ürítenek, az osztrák ingatlantulajdonosok ingyen igényelhetik. A Bécs külső kerületeiben lévő nyolcvanezer bio-szemetes tartalma, a mintegy százezer tonnányi zöldhulladék: salátalevél, almahéj és növényi nyesedék a lobaui komposztálóüzembe kerül. Ide érkezik a város szeméttelepein leadott zöldhulladék, valamint a parkok és zöldterületek gondozása során keletkező bio-szemét is.

Európa legnagyobb, nyílt rendszerű komposztálóüzemében évente mintegy 45 ezer tonnányi jó minőségű komposztot állítanak elő, amelynek egy része a bécsi parkokban, zöldterületeken, illetve a város területén zajló, biológiai növénytermesztésben hasznosul. A komposzt másik részéből készül a Guter Grund nevű virágföld, amely alkalmas kerti- és balkonnövények ültetésére is. A bécsi föld különlegessége, hogy egyáltalán nem tartalmaz tőzeget, helyette fakéreg-humusszal és megfelelően előkészített farostokkal teszik lazává és könnyűvé a szerkezetét. 

A virágföld bármelyik bécsi szeméttelepen megvásárolható, a 18 literes zsák 3, a 40 literes pedig 5 euróba kerül. Az osztrák főváros köztisztasági vállalata 2009 óta állít elő a város területén keletkező, illetve a lakosságtól begyűjtött zöldhulladékból virágföldet, amiből eddig összesen 300 ezer zsáknyi fogyott - írta a Don't Waste It

A Pajzs 07 Zrt. két évre szerződött a fővárosi vagyonkezelővel a Bálna védelmére, de a rendezvényház eladása kihatott az üzletre. Szerencsére erre is találtak megoldást.