Észak-Macedónia;

- Újabb szöget vertek be Nikola Gruevszkiék koporsójába

A szociáldemokraták által támogatott Sztevo Pendarovszki lesz Észak-Macedónia új elnöke, miután megnyerte a voksolás második fordulóját. A nagy kérdés elsősorban nem is az volt, ki végez az élen. Az első fordulóban Pendarovszki csak néhány ezer vokssal utasította maga mögé a jobboldali, konzervatív VMRO-DPMNE által jelölt Gordana Sziljanovszka-Davkovát. Azt azonban sejteni lehetett, hogy a kormánypárti jelöltnek több potenciálja van arra, hogy növelje szavazatainak számát, mert az albán kisebbség sokkal inkább rá szavaz, mintsem a jobboldali jelöltre.

A VMRO-DPMNE elutasítottsága igen nagy a társadalomban. A Magyarországra menekült egykori kormányfő, a hazáját féldiktatorikus eszközökkel irányító Nikola Gruevszki sötét árnyékából mind a mai napig nem tudott kilépni a párt.

A nagy kérdés az volt, eléri-e az érvényességhez szükséges negyven százalékos küszöböt a részvételi arány. Az első fordulóban ezt alig lépték túl, a második felvonásban azonban többen járultak az urnákhoz: 44,5 százalék élt szavazati jogával. A voksok négy százalékát minősítették érvénytelennek.

Zoran Zaev szociáldemokrata miniszterelnök számára igen fontos volt az, hogy a kormány politikáját támogató jelölt legyen az új államfő. A leköszönő Djordje Ivanov, aki két elnöki mandátumon van túl, ugyanis igyekezett folyamatosan keresztbe tenni a kabinetnek, az ország névváltoztatását lehetővé tevő törvényt sem volt hajlandó ellátni kézjegyével, amivel sikerült lelassítania a törvénykezés folyamatát.

A jogász és politológus Pendarovszki egyértelműen Nyugat-barát politikát folytat. Legutóbb az észak- macedón NATO-csatlakozás koordinátoraként tevékenykedett. Először 2014-ben, akkor is a szociáldemokraták támogatásával indult az elnökválasztáson, akkor azonban vereséget szenvedett Ivanovval szemben. A szociáldemokraták akkor az ország állapotait, a politikai elnyomást, a médiumok elhallgattatásának gyakorlatát vélték jelöltjük alulmaradása mögött. Macedóniában, Gruevszki kormányzásának idején, mintegy húszezer embert, politikusokat, újságírókat, egyházi és közéleti személyiségeket hallgattak le.

Az országban az elnöknek csak reprezentatív jogkörei vannak ugyan, ám Zoran Zaev kormányfő számára azért is fontos volt a voksolás, mert a választók első ízben alkothattak véleményt politikájáról. A társadalomban igen vegyes fogadtatásra talált, hogy az országot Észak-Macedóniára keresztelték át. Ezzel azonban út nyílt a balkáni állam számára a NATO-, és az uniós csatlakozás előtt, mivel Görögország már nem akadályozza tovább Szkopje integrációját. Az ellenzéki elnökjelölt, Sziljanovszka-Davkova is élesen bírálta a megállapodást, de azt is közölte, tiszteletben tartaná a nemzetközi megállapodást.

Bővül a foglalkoztatás, nőnek a bérek, az amerikai gazdaság csaknem egy évtizede erősödik - és ezzel együtt javul az elnök hazai megítélése.