Petőfi Irodalmi Múzeum;kulturkampf;

2019-05-07 08:00:52

Új fejezet a kultúrharcban: közpénzzel kitömött nemzeti erőközponttá tehetik a Petőfi Irodalmi Múzeumot

Új korszakra van szükség a magyar kultúrában, mondta Orbán a 2018-as választás után, és az Emmi ki is dolgozott erre egy alapos előterjesztést.

"Magyarország Miniszterelnöke a 2018-as országgyűlési választásokat és az új kormány megalakulását követően több alkalommal is kifejtette, hogy a magyar kultúrában, kultúrpolitikában új korszakra van szükség" - vezeti fel a kormány újabb terveit egy a hvg.hu birtokába jutott dokumentum, amelyet az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) készített, és többek közt Kásler Miklós hagyott jóvá. A címe alapján kifejezetten a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) "hosszú távú fejlesztési és működési koncepciójáról" szóló, ugyanakkor ennél jóval továbbmutató dokumentum egy komplex, "nemzeti" jellegű javaslatsorozatot vázol fel, amelyben központi szerepet szánnak a múzeumnak, írja a lap. Káslerék anyaga olyan "új víziót" ismerteti, aminek köszönhetően

Az utóbbi idők kormányzati kulturkampfjának egyik csataterévé váló múzeum "erőközponttá" változtatásának fő eszköze a közpénz: 2019-ben PIM költségvetésére fordított 2,9 milliárd forinthoz képest duplájára emelnék a intézményre költött összeget. A felvázolt programra 2020-ban 6,1 milliárd forintot, 2021-ben 5,8 milliárd forintot, 2022-ben pedig 5,4 milliárd forintot irányoznak elő.

Azt is megállapítja az előterjesztés, hogy a PIM "teljesítőképességének határán van". Ezért mindenképpen "radikális fejlesztés szükséges". Ez alatt részben központosított működést, a "feladatok koncentrált átrendezését" és az intézményi feladatkörök, jogosítványok felülvizsgálatát értik. De az előterjesztés kimondja azt is:

- sürgeti a dokumentum. Szót ejt továbbá arról, hogy a PIM szélesebb társadalmi közönséget megszólító programok helyszíne lehetne - ezt viszont úgy keretezi, mint az "író-centrikusság", illetve az "író ír írónak" nem részletezett "gyakorlatával" való leszámolást. Egyúttal az előterjesztés feltörekvő kortárs szerzőknek a Magyar Művészeti Akadémia-tagság előtti lépcsőfokká is tenné a múzeumot, illetve - átszabott ösztöndíj-rendszer és kötelező fellépések melletti - inkubátorházává. Ösztöndíjat osztanának a jövőben a 40-60 éves korosztálynak is. Hadat üzen továbbá a német közvetítésnek az irodalomban,valamint

Az újságírókra is gondoltak az előterjesztés megalkotói: a PIM-et valamiféle újságíróképzővé tennék azzal, hogy hozzácsapnák a a Nemzeti Tehetséggondozó Nonprofit Kft.-t. A jelenleg az Emmi alá tartozó Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit Kft. tulajdonában lévő kft célja a "magyar érdekeket szem előtt tartó újságírók" képzése, akik "akik képesek lesznek alakítani, ezáltal jobbá tenni a világot". A javaslat a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter, Bártfai-Mager Andrea feladatává teszi, hogy intézze az ehhez szükséges rendeletmódosításokat.

A jövőben a központként funkcionáló Károlyi-palotát és a PIM tagintézményeit - az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet (OSZMI) a Kassák Múzeum és a Mesemúzeum ingatlanjait - egy rendszerbe szerveznék. Az átalakított erőközpont-inkubátorházba más módon is pezsgőbb életet generálnának: a jövőben ez lenne a székhelye „minden nagyobb írószervezetnek”. Így helyt adna többek közt a Magyar Írószövetségnek, a Szépírók Társaságának, a József Attila Körnek (JAK), a Fiatal Írók Szervezetének (FISZ) is - sorolják. Ez lenne a "PIM-ökoszisztéma".

Az előterjesztésből nem derül ki, hogy mikor kerül a kormány elé, így mikor dönthetnek róla. A hvg.hu azt írja, a szöveg terjedelme miatt még csak be sem tudta mutatni az egészet egyetlen cikkben, és folytatást is ígér.