Oroszország;Montenegró;puccskísérlet;

2019-05-09 11:17:53

Az évszázad pere Montenegróban: elítélték az oroszbarát puccskísérlet résztvevőit

Tény, hogy oroszok szervezték azt, és célja Moszkva-barát és NATO-ellenes pártok hatalomra segítése volt, de az orosz kormány máig tagadja, hogy köze lett volna a tervezett puccshoz.

Együttvéve több mint 69 év börtönre ítélték csütörtökön a 2016. októberi montenegrói puccskísérlet 14 vádlottját. A montenegrói közszolgálati televízió (RTCG) beszámolója szerint a podgoricai bíróság elsőfokú ítéletében kimondta: a bűnszövetkezet minden tagjának előre kijelölt feladata és szerepe volt, a csoport készen állt arra, hogy erőszakot és megfélemlítést alkalmazzon, s mindannyian beszámíthatóak voltak, valamint tisztában voltak terveik súlyával, és készen álltak végrehajtani azokat, tudván, hogy tettük jogellenes.

A vádirat szerint a bűnszövetkezet állami intézményekre akart támadni az 2016. októberi parlamenti választás napján, és merényletet akart elkövetni Milo Djukanovic akkori miniszterelnök ellen, hogy oroszbarát pártokat juttasson hatalomra, megakadályozva ezzel az Adria-parti állam NATO-csatlakozását.

A 14 embert terrorcselekmények kísérletével és Montenegró alkotmányos rendjének megsértésével, az ellenzéki Demokratikus Front (DF) két képviselőjét ezen felül összeesküvéssel, valamint a nemzetbiztonság elleni támadás előkészítésével is vádolták, és megfosztották mentelmi joguktól. A vádlottak ártatlannak vallották magukat.

Ellenük távollétükben zajlott az eljárás, Eduard Sismakovot végül 15 év, Vlagyimir Popovot pedig 12 év letöltendő börtönbüntetésre ítélték. A felröppent információk ellenére az orosz kormány máig tagadja, hogy köze lett volna a tervezett puccshoz. Bratislav Dikicet, a szerbiai csendőrség egykori első emberét 8 év szabadságvesztésre ítélték. A DF két képviselője, Andrija Mandic és Milan Knezevic 5-5 év letöltendő börtönbüntetést kapott.

A helyi sajtó szerint ez volt az évszázad pere a kis balkáni országban, és az ügy fontosságát az is jól jelzi, hogy a közszolgálati televízióban, valamint az interneten is élőben követhető volt a tárgyalás, illetve a csütörtöki ítélethirdetés.

Moszkva azóta sem visszafogott, ha a Balkánról van szó, nemrég például az Észak-Macedónia nevéről szóló népszavazásba piszkált bele, hogy távolítsa az országot az Európai Uniótól. A montenegrói NATO-tagság azért is volt nagy pofon Moszkvának, mert Vlagyimir Putyin állítólag abban reménykedett, hogy Montenegró segítségével hozhat létre haditengerészeti központot a Földközi-tengeren.