korrupció;közpénz;közbeszerzés;

Illusztráció

- 4 milliárdnyi tendert nyert egy hajdúböszörményi cég, törvényesen lejthet a pálya

Egy olyan panellakásba van bejelentve a Tömb 2002 Kft., aminek tulajdonosa közbeszerzési tanácsadó.

Összesen 29 tenderen több mint 4 milliárd forintnyi megrendelést kapott 2018-ban a hajdúböszörményi székhelyű Tömb 2002 Kft.- írja a Magyar Hang. A megbízók jellemzően fideszes önkormányzatok, vagy állami fenntartású, a kormányhoz lojális vezetők által irányított intézmények. Vetélytársai gyakran ugyanazok a cégek; a cikk példákkal alátámasztva írja, hogy a közbeszerzésekre sokszor meg sem hívják a helyi vállalkozásokat, így azok ajánlatokat sem tehetnek.

2002-ben a Tömb kis takarító betéti társaságként kezdte működését, mára azonban lényegében minden olyan tevékenységben jeleskedik, amire uniós vagy állami pénzt osztanak: a takarítás és karbantartás mellett energetikai felújításokra, kisebb-nagyobb építési beruházásokra kiírt közbeszerzéseket is sorra elnyernek. A cég egy hajdúböszörményi panellakásba van bejegyezve, aminek tulajdonosa a lap szerint azoknál az önkormányzatoknál és kormányhivataloknál dolgozik, melyeknél a közbeszerzéseket elnyeri a Tömb.

A Tömb riválisai az iratok alapján változatos okok miatt hullanak el. Akadnak cégek, amelyek végül nem pályáznak, másokat hiába szólítanak fel hiánypótlásra. Ha több vállalkozásnak van érvényes ajánlata, az értékelési szempontok alapján a Tömbé a legjobb: például alájuk ígér, vagy jobb szakembereket vonultat fel. Ezért is lehet jelentősége a közbeszerzésekre meghívott cégek kilétének. Önkormányzatoknál ez a testület vagy a polgármester hatásköre, de kistelepüléseknél, intézményeknél a tanácsadók „visznek” cégeket is. A Tömb a tavalyi 29-ből számos olyan tendert szerzett meg, ahol a korábban már említett, a panellakást tulajdonló tanácsadó működött közre az eljárásokban. Ilyen két hajdú-bihari és egy Jász-Nagykun-Szolnok megyei tankerület, mellettük pedig még a Hajdú-Bihar megyei Kormányhivatal, Hajdúböszörmény és Hajdúhadház önkormányzata is.

Ám, mint az Magyar Hang írja, még törvényt sem kell sérteni ahhoz, hogy egy tenderen lejthessen a pálya: ugyan a közbeszerzési törvény kiköti, hogy a felhívott cégeket nem lehet diszkriminálni, mikro-, kis- vagy középvállalkozások részvételét is biztosítani kell, de nem teszi kötelezővé a cégek váltogatását.

Nem történt meglepetés a tisztújításon, az ellenjelölt visszalépett.