;

oktatás;Kisvárda;

- Stadionország: szülők fizetik az iskolai térkövet - elvileg önkéntes alapon

Térkőjegyeket bocsátott ki a kisvárdai Vári Emil Általános Iskola, hogy le tudják burkolni az intézmény udvarát. Ezer, ötezer és tízezer forintos címletekben lehetett megváltani a hozzájárulást a „tanulói környezet szebbé tételéhez”, elvileg önkéntes alapon.

- Tudja, hogy megy ez az „önkéntes” dolog egy iskolában? Ott a névsor az osztályfőnöknél, a szülők meg be vannak rezelve, hogy ha nem adnak legalább tízezer forintot, akkor szúrós szemmel néznek majd a gyerekre. Van, aki erőn felül is beruház, csak hogy lépést tartson a többi szülővel, meg hát ezer forintot adni amúgy is ciki, így mindenki igyekszik többet adni. Csak azt nem értem, hogy egy állami fenntartású iskolában miért a szülőktől kell összetarhálni a pénzt? Miért nem futja a befizetett adónkból arra, hogy a gyerekeink normális körülmények között tanuljanak – panaszolta egy édesapa, aki megkereste lapunkat a történettel.

Megkérdeztük a Kisvárdai Tankerületi Központot, miért kell a szülők anyagi támogatását kérni egy térkőburkolathoz, előfordult-e a múltban, hogy hasonló módon gyűjtöttek pénzt a tankerületben, illetve hogy mennyi pénzt sikerült ilyen módon beszedni a szülőktől. Kaptunk is választ meg nem is. Pásztor Gyula Csabáné tankerületi igazgató közölte, hogy ők 2017. január elseje óta fenntartói a Vári Emil Általános Iskolának, s ez idő alatt több mint 207 millió forintból fejlesztették az intézményt. Ebből az intézmény költségvetésének terhére mintegy 82 millió forintot, EFOP-4.1.3 pályázati forrásból, vagyis uniós pénzből pedig több mint 125 millió forintot költöttek az iskola infrastrukturális beruházásaira. (Vagyis ezek szerint az állam saját forrásból nem áldozott pénzt az intézményre.) Az igazgató hozzátette: a Kisvárdai Tankerületi Központ jelenleg, és a jövőben is a gazdálkodására irányadó jogszabályok figyelembe vételével jár el, ugyanakkor nem kívánja korlátozni az intézményekben működő szülői szervezetek önálló döntéseit.

Ebből úgy tűnik, mintha szülők kezdeményezték volna a téglajegy bevezetését, ennek azonban ellentmond az egyik belső munkatárstól kapott információ, miszerint ők az igazgató utasítására kezdték el a térkőjegyek árusítását, a szülők is tőlük hallottak az akcióról.

Hogy valami nem stimmel a térkőjegyek körül, azt abból is gondoljuk, hogy kérdéseink elküldése után lekerült az iskola honlapjáról a térkővásárlásra buzdító oldal, sőt az ezzel kapcsolatos március 19-i bejegyzés is „eltűnt” az iskola Facebook-profiljáról.

A főváros négy sürgősségi centrumából csak egy fogadott súlyos, sokszorosan sérült beteget a hétvégén. Ennyi ügyeleti lemondás már veszélyezteti az ellátás biztonságát.