Fidesz;Brüsszel;babavárás;

2019-05-14 17:31:52

Közzétette a kormány annak bizonyítékát, hogy Brüsszel megtámadta a babaváró hitelt, de az derül ki belőle, hogy nem

Informális telefonbeszélgetések voltak, az egészet pedig a magyar kormány kezdeményezte.

Múlt hét végén indult be a kormányzati propagandagépezet azzal, hogy „az Európai bizottság megtámadta az új magyar babaváró támogatást”. A Magyar Nemzetben megjelent cikk után Rétvári Bence állt ki sajtótájékoztatót tartani, ahol azt állította: Brüsszel az előzetes egyeztetési eljárásban kifogásolta a magyar kormány által bevezetni kívánt babaváró támogatás bankokon keresztüli folyósítását. Rétvári szerint „Brüsszel a migránskártyák kapcsán semmilyen versenyjogi korlátozást, kifogást nem emelt, holott az ilyen kártyákra érkező pénzt is bankokon keresztül utalják”. Ez szerinte felháborító kettős mérce.

Ráadásul szerinte ez az egész jogi köntösbe bújtatott politikai támadás, Brüsszel a magyar családtámogatási rendszert támadta meg.

Gyorsan reagált a Bizottság, hivatalos közleményt adtak ki. Eszerint: 

"A hétvégén több sajtóorgánumban megjelent az a téves értesülés, miszerint az Európai Bizottság megtámadta volna az ún. babaváró hitelprogramot, amelyet nemrég jelentett be a magyar kormány. Ezzel szemben a magyar hatóságok maguk kezdeményeztek egyeztetést az Európai Bizottsággal a hitelprogram kapcsán. A Bizottság a mai napig nem adott ki semmilyen hivatalos állásfoglalást a programról, és vizsgálatot sem indított ez ügyben.

A magyar kormány kötötte az ebet a karóhoz, már másnap, múlt vasárnap közölték, hogy az egyeztetési jegyzőkönyvek nyilvánosságra hozásával bizonyítják az igazukat.

Ezt ma megtették. Mármint nyilvánosságra hoztak dokumentumokat. Ezekből egyértelműen kiderül, hogy

A nyilvánosságra hozott vezetői összefoglalók állandó visszatérő fordulata, hogy a hazai minisztériumok megfelelő munkatársai "szakértői szintű informális telefonbeszélgetést" folytattak a Európai Bizottság Versenypolitikai Főigazgatóságának témáért felelős főosztályának különböző munkatársaival (összefoglaló néven: „Bizottság”).

Az egyik brüsszeli levél is leszögezi, hogy a az abban leírtak semmiképp nem tekinthetők a  Bizottság hivatalos álláspontjának.

Az egyik összefoglalóból az is kiderül, hogy "a Bizottság márciusi informális, szakértői szintű megkeresésére azért volt szükség, mert a Bankszövetség jelezte a PM felé, hogy álláspontja szerint a Babaváró Támogatás konstrukciója a jelen formájában a 100%-os állami kezességvállalásnak köszönhetően európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatást tartalmazhat a bankok szintjén."

Azaz a magyar fél fordult a Bizottsághoz, mert a hazai Bankszövetségnek vannak aggodalmai a programmal kapcsolatban.

Az egyeztetések - a nyilvánosságra hozott összefoglalók szerint - egyébként teljes mértékig szakmai alapon zajlottak, a politikai szintre jellemző hisztériától teljesen mentesen. Mindkét fél ismertette az álláspontját, amik a néhány egyeztetési kör után igencsak közel kerültek egymáshoz.

A történtekre újra reagált a Bizottság. Az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének nyilatkozata szerint:

"Egyes források tévesen azt közölték, hogy az Európai Bizottság „támadja” a programot. Fontos hangsúlyoznunk, hogy az Európai Bizottság nem kifogásolja, sőt üdvözli a program céljait, azaz a családok támogatását. Ahogy már korábbi közleményünk kiemelte, a magyar kormány kezdeményezett előzetes egyeztetést a tervezett hitelprogramról, de a Bizottság még nem alakított ki hivatalos álláspontot a konstrukcióról. A Bizottság szakértői a magyar hatóságokkal folytatott előzetes párbeszéd keretében igyekeznek kiküszöbölni, hogy a babaváró hiteleket nyújtó bankok – tehát nem a hiteleket felvevő magánszemélyek – tekintetében később aggályok merüljenek fel az állami támogatásokra vonatkozó szabályok szempontjából. Az előzetes egyeztetések folytathatók, és az Európai Bizottság továbbra is készen áll a konzultációkra, amelyek pontosan arra szolgálnak, hogy elkerülhető legyen egy későbbi formális vizsgálat vagy az, hogy bárki megkérdőjelezhesse a konstrukció jogszerűségét."