Európai Néppárt;

2019-05-15 06:30:00

Ez már a végeleges szakítás? Orbán ajtót mutatott a néppárti bölcsek tanácsának

Találkozót kezdeményeztek az Európai Néppárt „bölcsei”, de a miniszterelnök elhárította a megkeresést – értesült a Népszava megbízható brüsszeli forrásokból.

A belga Herman van Rompuy által vezetett „bölcsek tanácsa” – amelynek tagja Hans-Gert Pöttering német és Wolfgang Schüssel osztrák politikus –, az európai parlamenti választások előtt szeretett volna megbeszélést folytatni a magyar kormányfővel. Budapestről azonban azt a választ kapták, hogy a megadott időpontig nem lesz lehetőségük tárgyalóasztalhoz ülni a miniszterelnökkel.

A háromtagú „bölcsek tanácsát” – mint arról többször írtunk – az Európai Néppárt (EPP) márciusi politikai gyűlésén hozták létre, amikor felfüggesztették a Fidesz tagságát. A testületnek az lenne a dolga, hogy értékelje a magyar kormánypárt tevékenységét, megfelel-e az a Néppárt hivatalos dokumentumaiban lefektetett demokratikus értékeknek és elveknek.

Információink szerint a hivatalosan Értékelő Bizottságnak nevezett grémium egyik tagja még május vége előtt szeretné felkeresni Magyarországot, és nemhivatalos formában tájékozódni a Fidesz-kormány tevékenységéről. A tervbe vett látogatásnak azonban nincs kitűzött időpontja, és bizonytalan, hogy egyáltalán sor kerül-e rá.

Az Európai Néppárt brüsszeli székhelyén nem kívánták kommentálni lapunk értesülését.

A Fidesz márciusban még nyitott volt a „bölcsek tanácsa” fogadására, az utóbbi hetekben viszont végletekig megromlott a viszony az EPP és Orbán Viktor között. Olyannyira, hogy a kormányfő alkalmatlan csúcsjelöltnek nevezte Manfred Webert, aki tavasszal bejelentette a „bölcsek tanácsa” megalakulását. 

Még márciusban Novák Katalin, a Fidesz alelnöke – aki a néppárti döntés nyomán létrehozott magyar „bölcsek tanácsa” vezetője lett – úgy fogalmazott: Herman Van Rompuy és két társa igyekszik tényszerűen megismerni a magyar döntések hátterét, ez pedig esélyt ad arra, hogy nagy tapasztalattal rendelkező, komoly politikusok "hitelesebben értékeljék a Fidesz tevékenységét, Magyarország helyzetét".

Tény ugyanakkor az is: az utóbbi hetek eseményeinek tükrében már kevésbé tűnik a váratlannak, hogy Orbán nem kért a bölcsek tanácsából. A kormányfő ugyanis egyre jobban élezi az ellentétet a Fidesz és az Európai Néppárt között, miközben szorosabbra fűzte kapcsolatát populista politikusokkal: Budapesten vendégül látta Matteo Salvinit, az olasz Liga elnökét, majd pedig Heinz-Christian Strache osztrák alkancellárt, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) vezetőjét.

Strache múlt hétfői látogatásán pedig minden korábbinál nyíltabban és egyértelműbben bírálta Manfred Webert, az EPP csúcsjelöltjét. Azt mondta: úgy látja, a brüsszeli bizottsági elnöki posztra jelölt politikusok – az úgynevezett csúcsjelöltek – alkalmatlanok a testület vezetésére. Weberre utalva hozzátette: "Nem lenne helyes, ha a magyarok szavazatával lenne bizottsági elnök." Mindezek után a kormányportál Origo Manfred Weber lejáratásába kezdett, lényegében a költségtérítése elcsalásával vádolta meg a néppárti politikust a Habony Árpád gründolta "hírügynökség" információira hivatkozva.