Békülni ment Oroszországba az amerikai diplomácia vezetője, legalábbis a Szocsiban elhangzott nyilatkozatok szerint. Mike Pompeo amerikai külügyminisztert eredetileg hétfőn várták Oroszországba, de az iráni válsághelyzet miatt egy napot késett a vizit, mert az amerikai diplomata először Brüsszelben tárgyalt a NATO illetékeseivel. Kedden viszont már Szergej Lavrovval, az orosz diplomácia vezetőjével egyeztetett, majd Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is tárgyalt.
Pompeo első alkalommal látogatott külügyminiszterként Oroszországba és ez volt egyben az első magas rangú amerikai-orosz találkozó a 2016-os amerikai elnökválasztásba való orosz beavatkozást, Donald Trump stábja orosz kapcsolatait vizsgáló Mueller-bizottság jelentésének nyilvánosságra hozatala óta.
A két diplomácia vezetője valósággal körbeudvarolta egymást Szocsiban. Az amerikai külügyminiszter kifejtette, hogy Donald Trump elnök elkötelezett a kapcsolatok javítása mellett, Lavrov pedig arról beszélt, hogy ez a találkozó optimizmust éleszt benne. Mindketten azt hangsúlyozták, hogy megérett az idő a Washington és Moszkva közötti bizalmatlanság félresöprésére, a két ország azt keresi, miként képes együttműködni egymással a közös fenyegetések, mint a terrorizmus vagy a fegyverkezés megfékezése érdekében. „Amit eddig láttunk, az gyanúk és előítéletek sorozata volt. Ez pedig az Egyesült Államok és Oroszország biztonságát is csökkenti, és aggodalmat kelt világszerte” – fogalmazott Lavrov, kiemelve, hogy a kétoldalú kapcsolatok helyzete pillanatnyilag „siralmas”. Leszögezte, az orosz fél kész egy újfajta, konstruktív együttműködésre, amennyiben az amerikai fél is hajlandó erre, kölcsönösségi alapon. „Próbáljuk meg”, mondta Lavrov.
Mike Pompeo is rendkívül békülékeny hangnemben nyilatkozott. „Vannak nézetkülönbségek, s valamennyi ország meg akarja védeni a saját érdekeit. De ez nem jelenti azt, hogy valamennyi területen vetélytársaknak kell lennünk” – mondta az amerikai diplomácia vezetője.
A tárgyalások középpontjában a kétoldalú kapcsolatok javítása mellett az aktuális válsággócok, mint Irán, Szíria illetve Venezuela és a fegyverkezési folyamat ellenőrzés alatt tartása szerepelt. Bár nyilatkozatok szintjén tervezik az újabb Trump-Putyin találkozót, annak időpontjáról lapőzártánkig hivatalos közleményt nem adtak ki.