Az életben vannak óriási rejtélyek, amelyek azok maradnak mindörökké, vagy csak sok év elteltével oldódnak meg. Időről-időre foglalkoznak velük, felröppennek találgatások, ténynek látszó dolgok, de aztán mindig kiderül, a titokra továbbra sem derült fény. Több mint ötven év elteltével sem tudjuk még biztosan, ki ölte meg Kennedyt. A Portugáliában eltűnt angol kislány, Madeleine McCann esete is homályban van több mint tíz éve, a gyakorta felbukkanó hírek (és álhírek) ellenére is. A Loch Ness-i szörny pedig már majdnem egy évszázada foglalkoztatja a közvéleményt, de még mindig nem világos, csak reklámfogás-e, vagy valamilyen nagyobb összeesküvés része.
Mi, magyarok sem akarunk lemaradni ebben a „versenyben”. Majd mi megmutatjuk, nekünk is vannak olyan ügyeink, amelyek homályosak, kérdőjelesek, ellentmondásosak. Itt van mindjárt a legújabb, az MTVA kontra Szujó Zoltán eset. Talán egyszer majd megismerjük az igazságot, megtudjuk, pontosan mi történt, mert ami eddig napvilágra került, az nem segít ebben.
Már az is megérne egy hosszabb elemzést, mitől annyira népszerű a Forma-1 Magyarországon. Leszámítva persze a nemzeti büszkeséget, hogy már több mint harminc éve nálunk is rendeznek minden évben egy futamot a Hungaroringen. Ezen kívül viszont sokan nézik a többi verseny közvetítését is, pedig nem történik más, mint hogy majdnem két órán keresztül köröznek a mind modernebb versenyautók egy-egy kiépített pályán, vagy egy városban, néha előznek, néha egymásnak mennek, de sokkal több nincs benne. És mégis megéri a Magyar Televíziónak, hogy rengeteg pénzért megvegye a közvetítési jogokat és három napon át – az időmérőktől magáig a versenyig – mindent élőben leadjon.
Abban pedig, hogy mindezt sokan nézik, biztosan jelentős szerepe van – illetve volt eddig – két embernek, a riporternek és a szakkommentátornak. Az sem lehet véletlen, hogy amikor a már csak nyomaiban közszolgálati tévé néhány éve megszerezte a jogokat, rögtön vissza is igazolta Szujó Zoltánt az RTL Klubtól. Ő ugyanis a kétezres évek elejétől módszeresen bedolgozta magát az utazó cirkuszba. Mindenkit ismer, szinte barátságban van a pilótákkal és a csapatfőnökökkel, ez a kapcsolati tőke pedig sokat érhetett az MTV-nek is. Mellette nagyon bevált a szakkommentátor, Wéber Gábor, akivel tökéletesen megértették egymást és remek csapatot alkottak. A közvetítések tehát az ő szakértelmükkel és kommunikációs képességeikkel emelkedtek meg, mindketten sokat tettek a sportág népszerűsítéséért.
És akkor – egyik napról a másikra, szinte órák alatt – mindez megváltozott. Már az sem hétköznapi a történetben, hogy – állítólag – egy olyan hanghiba lépett fel, amit képtelenség volt elhárítani. Tehát a kiutaztatott csapatot – Szujót és Wébert – hazarendelték, hogy inkább mégis itthonról közvetítsenek, ne a helyszínről. Ez – állítólag – annyira megviselte a riportert, hogy azt kérte, a szombati időmérő edzésen helyettesítsék. Mire a főnökei ezen annyira bedühödtek, hogy azt mondták, akkor már egyáltalán ne dolgozzon. Se ma, se holnap, se semmikor.
Elhiszi valaki ezt az egészet? Ráadásul még az sem tiszta, hogy akkor ki mondott fel. Szujó ugyanis azt közölte, számára ennyi volt, ő kiszáll, tehát felmond. Az MTVA közleménye viszont arról tudósít, hogy a riporter (cége) megszegte a szerződést, amit emiatt fel is bontanak vele. De van még további ellentmondás is. Szujó állítólag szombat délután a tévéműsorból tudta meg, hogy – lényegében – ki van rúgva. Azt azonban nem tudni, miért lepődött meg, ha ő mondott fel.
Továbbá: a riporter nem győzte hangsúlyozni, hogy egyáltalán nem politikai okok húzódnak meg távozása hátterében. Ez csak attól gyanús, hogy erre senki sem gondolt egészen addig, amíg nem kezdte el bizonygatni. De még érdekesebb, hogy azt is írta, „a harc részemről itt véget ért”. Vagyis ezek szerint már eddig sem volt minden rendben a köztévé Forma-1-es közvetítései körül. Csak eddig valahogy nem beszéltek róla. Most azonban már sem szerződés, sem betyárbecsület nem akadályozza Szujó Zoltánt, hogy fellebbentse a fátylat az anomáliákról. Mint kiderült, a háttércsapat régóta nem volt annyira profi, mint amennyire elvárható egy ilyen műsor esetében és mint amilyenek a mikrofon mögött a bőrüket vásárra vivő „beszélő emberek”.
Milyen érdekes. Óhatatlanul felmerül a kérdés, vajon még miféle gondok és problémák lehetnek – egyelőre a szőnyeg alá söpörve – az adófizetők pénzéből fenntartott köztévénél. Hogy netán az a „kis” konfliktus – amely egy bevált szakember távozásához vezetett – egyedi eset, vagy sok ilyen fordul elő, csak nem beszélnek róla. Hogy csak a sportnál maradjunk, az MTVA a jelentős – hazai és külföldi – események jogainak jelentős részét birtokolja. Ez valódi profizmust követel meg, de – Szujó utólagos kommentárjaiból következtetve – az egyáltalán nincs meg jelenleg.
Most egy apró sérülés keletkezett a köztévé szövetén. Hivatalosan úgy tesznek, mintha mi sem történt volna. Az ellentmondásokat nem oldják fel, a kérdésekre nem adnak választ. Ahogy az a nemzeti együttműködés rendszerében már megszokott. Még nem tudjuk, foszlik-e majd tovább a szövet, vagy minden marad a régiben. Vannak persze az életnek nagy titkai, de közülük csak nagyon kevés marad örökké rejtve.