statisztika;Eurostat;gázár;áramár;

- Középmezőnyben az áramármutatónk

A legjobb teljesítményt a lettek, a lengyelek és a németek mutatták, a legnagyobb drágulást pedig Hollandiában, Spanyolországban és Cipruson mérték.

Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat tegnap megjelent felmérése szerint tavaly nemzeti fizetőeszközben 3,2 százalékkal nőttek volna a magyar lakossági áramárak. Ez érdemben nem fedi a valóságot: Magyarországon a 2014-ben lezárult rezsicsökkentés óta ugyanis nem módosult a lakosság által fizetendő hatósági áramtarifa.

Ezt a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) – úgyszintén forintban – elérhető adatbázisa is alátámasztja. Igaz, a díj belső szerkezete változott, illetve – a most vizsgált időszakot megelőzően – több százezer szabadpiaci lakossági áram- és gázfogyasztó került át a drágább állami körbe. Szakértők az eltérést az Eurostat mérési sajátosságaival magyarázzák, így főképp azzal, hogy a hatóság alapvetően euróban számol. (A különbség lehetséges okait firtató megkeresésünkre a KSH-tól tegnap estig nem kaptunk választ.) Ugyanez módszertan alapján az uniós szervezet a gázár tekintetében 0,4 százalékos csökkenést mutatott ki. Ez sem köszön vissza sem a mozdulatlanságot mutató KSH-adatsoron, sem a lakossági számlán.

Ehelyett az Eurostat-kimutatás – épp egyforma, elfogulatlan módszertana miatt – inkább a tagállami teljesítmények összevetésére használható. Eszerint áramár-helyzetünk módosulása tavaly a 28-as listán a középmezőnybe került. Ebből a szempontból a legjobb teljesítményt a lettek, a lengyelek és a németek mutatták, a legnagyobb drágulást pedig Hollandiában, Spanyolországban és Cipruson mérték. A gázármutató-csökkenés pedig a 24-es listán Horvátország és Portugália után a harmadik legkedvezőbb.

Ebből az következik, hogy az unió államaiban inkább a gáz- mint áramárakat emelték. Ezt támasztja alá saját közlésük is, miszerint tavaly az unió átlagában a gáz 3,5, az áram pedig 5,7 százalékkal drágult.

A tényleges áramár szerinti 28-as listán Magyarország a harmadik legolcsóbbnak számít, a gázársorrend szerint pedig a felmért 25 tagállam körében a termék nálunk a legolcsóbb.

Gyenge, közepes gabonatermésre számítanak a hazai gazdák. Emiatt az liszt ára nem nőhet, mert a környező országokban bőségesnek ígérkezik a betakarítás.