napelem;benzinár;energiatakarékos;ipari rezsicsökkentés;

- Jelképes energiatámogatás érkezik

A várakozásokkal ellentétben nem merült ki pillanatok alatt a gázkonvektorcsere-támogatási keret.

Egyelőre nem függesztették fel a szerda délelőtt tízkor megnyitott országos gázkonvektorcsere-támogatási programot. Az illetékes innovációs és technológiai tárca kétmilliárdos kerettel nyitotta újra a két éve meghirdetett lakossági pályázatot. Most a költségek legfeljebb 60 százalékának megtérítésére, lakásonként maximum 750 ezer forintra lehetett jelentkezni, ezúttal országosan egységes (az eredetileg tervezettnél két nappal későbbi) kezdő időponttól, bár térségenként eltérő kerettel és így – várhatóan – különböző lezárási időponttal is.

A rendelkezésre álló forrás lemerülésére utaló felfüggesztés elmaradása annak tükrében fura, hogy a 2017-es, másfélmilliárdos keretű kiírás során több térségben csupán néhány órát élt a lehetőség. Habár akkor a támogatási arány 80 százalékra rúgott, Czabarka Mihály, a pályázati tanácsadással foglalkozó Projecdoctor Kft. ügyvezetője értékelése szerint a kiírás új feltételei, illetve a kínálat, a jogszabályi környezet és az árak változását is figyelembe véve az átalakítás most is a két évvel ezelőttihez hasonló mértékű, átlagosan közel 400 ezer forint önrészt igényel. Ennek megfelelően az érdeklődésben sem tapasztalt visszaesést.

Felhívta a figyelmet ugyanakkor, hogy míg az illetékes tárca a kéménybélelést is az elszámolható beruházások közé sorolja, kéményre kötött konvektor nincs és ilyen berendezés sem kapható. (Hallott olyan hangokat is, hogy feketén olcsóbban hozható ki az átalakítás, mint törvényesen, az állami támogatást igénybe véve.) Százezres költségcsökkentő tételnek számít a készülékcsere egyszerűsített gázszolgáltatói ügyvitele is. A pályázat beadására szolgáló konvektor2019.nfsi.hu oldal a korábbiaknál gördülékenyebben működött, bár félreértésekre adhat okot, hogy az elvben öt napon belül csatolandó, nagy méretű dokumentumokat a rendszer csak öt napon túl engedi feltölteni.

A Magyar Energiahatékonysági Intézet Nonprofit Közhasznú Kft. üdvözöl minden takarékosságot célzó kormányzati kezdeményezést, de a kétmilliárdos keret önmagában jelképes – fogalmazott megkeresésünkre Szalai Gabriella ügyvezető. E forrás az elavult hazai konvektorok milliós számához képest csak néhány ezer cseréjét fedezi - tette hozzá. Vonatkozó kérdéseinkre a szaktárcától lapzártánkig nem kaptunk választ, ám – legalábbis weboldaluk tegnap esti állapota alapján – a pálya egyelőre mindenki számára nyitott.

Egyre több az otthoni napelemTavaly közel 11 ezer háztartási méretű napelemes erőművet telepítettek az országban – számítható ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal tegnap közzétett adatsorából. Ez több mint 10 százalékkal magasabb a korábbi jelentésükből kikalkulálható, tavalyelőtti 9 ezernél. Így jelenleg valamivel több mint 40 ezer rendszer üzemel az országban. A 2017-es, 240 megawattra (MW) rúgó összesített teljesítményük tavaly több mint 80 MW-tal bővült. A lehetőséggel túlnyomórészt a lakosság él.
Nem ütemezték át a paksi hiteltSzél Bernadett független képviselő kérdésére Süli János is cáfolta azt a korábbi sajtókacsát, hogy megállapodtak volna a Paksi Atomerőmű bővítésére felvett tízmilliárd eurós orosz állami hitel visszafizetési időpontjának átütemezéséről. Míg a múlt héten Gulyás Gergely tkancelláriaminiszter tételesen cáfolta az értesülést, addig a Paksi Atomerőmű két új blokkja tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős tárca nélküli miniszter ezúttal úgy fogalmazott: ha a módosítás „napirendre kerül”, arról az ez ügyben döntésre jogosult Parlament képviselőjeként Szél Bernadett is tudomást szerez. A képviselő kérdésében felhívta a figyelmet, hogy míg a hitelszerződés 2026 elejében fixálja a visszafizetés kezdő időpontját, az ismert, tetemes késés miatt akkorra biztos nem hozhatók az – általa amúgy ellenzett – új atomblokkok üzemkész állapotba. Süli János már tavaly felvetette a hitelátütemezés lehetőségét.

Magyarország a hasonló fejlettségű uniós tagállamokhoz képest is jelentős lemaradást mutat a komoly betegségeket okozó légszennyezettség visszaszorításában - állapítja meg a Levegő Munkacsoport.