Fontos, hogy mielőbb helyettesítő megoldásokat találjunk az EU által 2021-től betiltott, egyszer használatos műanyagtermékekre – fogalmazott lapunknak Makai Martina, az illetékes Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) fenntartható fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára a Millenárison pénteken megnyitott Zöld út-Ecodesign elnevezésű, hulladékból készült termékeket és műalkotásokat felvonultató kiállítás és piknik megnyitója után.
Az EU által betiltott termékek közé tartozik például a szívószál, a műanyag tányérok és evőeszközök, illetve a fültisztító vagy a lufitartó pálcika. Az államtitkár-helyettes fontosnak nevezte annak vizsgálatát, hogy az átmenet miként befolyásolja a magyar gazdaság versenyképességét. Kérdésünkre határozott reményét fejezte ki az iránt, hogy Magyarország teljesíti a lakossági hulladék felének újrahasznosítására vonatkozó 2020-as uniós elvárást, amihez már most „nagyon közel állunk”. (Megjegyzendő: többen – például maga az Európai Bizottság - ezt kétlik.) Sőt - fűzte hozzá - már a későbbi célok teljesítésére készülünk.
Annak kapcsán, hogy tavaly a kormány nem fogadta el az ITM-nek a műanyag zacskók voltaképpeni betiltására vonatkozó indítványát, Makai Martina rögzítette: e termékekre nem született uniós tilalom, így dolgoznak „a legjobb megoldáson”.
Hasonlóképp fogalmazott annak kapcsán is, hogy a kormány tavaly ígéretet tett a lakossági hulladékszállítási helyzet felülvizsgálatára. Felvetésünkre, miszerint Gödöllőn és térségében több mint fél éve a katasztrófavédelem állja ennek költségeit, kifejezte reményét a helyzet mielőbbi rendezése iránt. Az elsődleges célnak azt nevezte, hogy a szemetet mindenhonnan elszállítsák. Makai Martina megnyitóbeszédében hitet tett a hulladékkeletkezés fékezése, a szelektív gyűjtés és az illegális lerakók elleni fellépés mellett.