Egy 72 ország 711 helyén végzett vizsgálat alapján a világ legjelentősebb folyói közül sokban veszélyesen magas az antibiotikumok koncentrációja. A Helsinkiben bemutatott kutatás szerint Európában a Duna a legfertőzöttebb folyó. Az Ausztriában vett minta hétféle antibiotikumot tartalmazott, például a tüdőgyulladás és hörghurut ellen is használt klaritromicint. A koncentráció a biztonságos szint négyszerese volt – írta G7.
Európában a tesztelt folyóknak csak a 8 százalékánál haladta meg a határértéket az antibiotikumok szintje, ezért meglepő a Duna ilyen mértékű szennyezettsége. Óceániában az arány 6, Észak-Amerikában 15, Dél-Amerikában 18, Ázsiában 23, Afrikában 35 százalék volt. Világszerte 111 helyen haladta meg a határértéket a koncentráció, a legrosszabb esetben, Bangladesben, több mint 300-szorosan.
Az antibiotikumok a baktériumfertőzések gyógyításához szükségesek, ám túlzásba vitt használatuk ellenálló baktériumtörzset eredményez, amely egészségügyi vészhelyzettel fenyegeti a világot. Mivel ezeket a szereket állattartó telepeken is alkalmazzák, könnyen a természetbe, a szennyvízzel, trágyával a folyókba kerülnek . Az ENSZ múlt hónapban kiadott figyelmeztetése szerint