Budapest;testvérváros;

Orbán Viktor és Nurszultán Nazarbajev

- Testvérvárosi megállapodást köt Budapest az Orbán diktátor barátjáról elnevezett kazah fővárossal

A közös „eredet-tudati, történelmi és kulturális gyökerek” miatt.

Testvérvárosi megállapodást köt Budapest és Kazahsztán fővárosa, Nurszultan. A Fővárosi Közgyűlés szerdán 19 igen szavazattal, 1 tartózkodás mellett hagyta jóvá a megállapodást, amelyet majd a kazah fővárosban írhatnak alá.

Magyarország és Kazahsztán fővárosának együttműködését egy 2002. június 9-én aláírt megállapodás jelöli ki. A dokumentum által rögzített keretek között Budapest kiváló kapcsolatokat alakított ki a fővárossal, amelynek neve korábban Asztana volt.

Az ország fővárosának neve 2019. március 23-án változott hivatalosan Asztanáról Nurszultánra, a köztársaság első elnöke, Nurszultan Nazarbajev tiszteletére. Nazarbajev amúgy tipikus közép-ázsiai diktátor, már 22 évesen főállású pártalkalmazott volt a Szovjetunióban. 1984-ben lett a kazah szovjet szocialista köztársaság miniszterelnöke, majd a helyi kommunista párt főtitkára. Innen lett a függetlenné vált Kazahsztán első és idén márciusig, váratlan lemondásáig egyetlen elnöke. Orbán Viktor többször járt Kazahsztánban, ahol saját elmondása szerint otthon érzi magát.

Bakhyt Sultanov, a kazah főváros főpolgármestere első hivatalos útja keretében 2018 decemberében látogatott el Budapestre, és megbeszélést folytatott Tarlós István főpolgármesterrel. Akkor a két városvezető egyetértett abban, hogy megújítják a fővárosok együttműködését, és egy magasabb szintű, testvérvárosi megállapodás formájában rögzítik azt 2019 folyamán.

A Közgyűlésen a kormánytöbbség döntött arról is, hogy együttműködési megállapodást köt Szentpétervárral. Mint azt a Tarlós István jegyezte előterjesztés leszögezi:  „Az elmúlt évek aktív kapcsolata, a rendszeres városvezetői és szakmai tapasztalatcserére, kölcsönös kulturális és turisztikai bemutatkozásokra épülő, továbbá dinamikáját és jelentőségét tekintve felfelé ívelő együttműködés megerősítéséhez további alapot szolgáltat a Magyar Kormány keleti nyitás politikája. Budapest Főváros ezért kiemelten kezeli az orosz partnervárosokkal való relációit, összhangban a fent megnevezett stratégiákkal. Budapest és Szentpétervár nagy jelentőséget tulajdonít városaik kölcsönös népszerűsítésének, a polgárok és egyúttal a szakmai intézmények és politikai testületek közötti sokrétű kapcsolatteremtésnek” 

A tarlósi városvezetés konkrétan a költségvetési folyamatok és adópolitika, szociális ellátás, városgazdálkodás és vállalkozási tevékenység, kultúra és ifjúságpolitika, környezetvédelem, sport és turizmus, modern technológiák témakörében működne együtt az orosz féllel.

Azt állítja, hogy a menedzsment a tudta nélkül döntött.