Miközben ma elkezdődik a vita az Országgyűlésben arról a törvényjavaslatról, amely alapján a kormány kiszervezné a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) intézeteit, már több mint 1300 kutató, oktató és diák írta alá azt a Manfred Webernek címzett nyílt tiltakozó levelet. A tiltakozók abban bíznak, hogy az Európai Néppárt frakcióvezetője "az Akadémia ügyében is józanabb útra terelheti a magyar kormányt. "
- Manfred Weber titkársága jelezte, hogy megkapták a levelet és ígéretet tettek arra, hogy Weber úr hamarosan felveszi velem a kapcsolatot – mondta a levél megfogalmazója, az MTA egyik kutatója, Kertész János fizikus. Noha az MTA kutatóintézeteinek kiszervezését célzó törvényjavaslatról már júniusban döntés születhet a parlamentben, a kutató szerint még nem késő. Mint fogalmazott, a kormányban „csak egyetlen embert kell meggyőzni ahhoz, hogy másként alakuljanak a dolgok”.
Közben egyre szélesebb körű a tiltakozás az MTA-einstand miatt. „Megütközéssel és aggodalommal” követik a magyar tudományos élet, a felsőoktatás, az akadémiai kutatás elleni „kormányzati támadássorozatot” a Szépírók Társaságának tagjai. Mint keddi kiáltványukban írták, az akció „jól láthatóan az akadémiai kutatóintézeti hálózat államosítására, a bölcsészet- és társadalomtudományi kutatás és az egész tudományos közösség állami-kormányzati kontroll alá helyezésére irányul”. Véleményük szerint a kormányzat és a tudomány „ez idő szerint hadban áll”.