Az OTP Bank és az Apollo amerikai befektetési alap tett ajánlatot a harmadik legnagyobb szlovén bank, az Abanka megvásárlására - jelentette pénteken a Delo című szlovéniai napilap. A lap értesülései szerint mindkét pályázó nagyjából 400 millió eurót (mintegy 130 milliárd forintot) ajánl az Abankáért, de az Apollo ajánlata a magasabb. Mindkét ajánlattevő rendelkezik már bankkal Szlovéniában.
Az állami vagyont kezelő szlovén állami holding (SDH) - amely az országban zajló privatizációért felelős - várhatóan hétfőn hoz döntést arról, hogy kinek adja el az Abankát. Ezt követően kérheti a kormánytól a megerősítést a tranzakció végrehajtására.
Az utóbbi hetekben azonban egyes kormánykoalíciós pártok kétségeiknek adtak hangot az Abanka eladásával kapcsolatban, és még mindig nem világos, hogy értékesítik-e a pénzintézetet. "Az SDH-nak alaposan mérlegelnie kell, hogy folytatja-e az Abanka eladását, különös tekintettel bizonyos vitatható pénzügyi alapokra" - írta Twitter-oldalán Marjan Sarec miniszterelnök a múlt héten, miután
A Reuters hírügynökség érdeklődésére a miniszterelnök szóvivője, Luka Schnabl közölte: a miniszterelnök arra akart rámutatni, hogy pénzügyi alapok nem feltétlenül biztosítják a bank hosszú távú fejlődését, de nem állt szándékban hitelteleníteni a lehetséges ajánlattevők egyikét sem. Az Abanka százszázalékos állami tulajdonban áll azóta hogy a rossz hitelállománya alatt roskadozó pénzintézet 2014-ben állami tőkeinjekciót kapott az összeomlás elkerülésére. Az állami segítségnyújtáshoz szükség volt az Európai Bizottság engedélyére, a tőkeinjekció jóváhagyásának az volt a feltétele, hogy a bankot 2019 közepéig el kell adni.
Az OTP Bank különben Közép- és Kelet-Európában közel 1500 bankfiókot működtet, kilenc országban több mint 13 millió ügyfelet kiszolgálva.
Szlovénia az utóbbi időben a magyar kormány érdeklődését is egyre inkább felkelti. Múlt pénteken derült ki például, hogy az Orbán-kormány turisztikai komplexumot venne az országban, a beszerzést bonyolító állami cég pedig már a 144,4 millió forintos előleget is elutalta. A komplexum a lendvai fociakadémiától sem lenne messze, melyre eddig 1,3 milliárd közpénzt költött a magyar kormány. Szlovéniában régóta téma, hogy Orbán és köre befolyásszerzésre törekszik - ezt figurázta ki például az Orbán Viktort náci vezérként, a szlovák szélsőjobb prominens alakjai által körberajongva ábrázoló márciusi karikatúra is, ami az újságírók elleni fellépést kérte a magyar külügy. A karikatúrát címlapon hozó lap, a Mladina szerint a magyar kormány már akkor beavatkozott a szlovén belpolitikába, mikor Orbánhoz közeli emberek anyagilag is kisegítették a Janez Janša vezette szélsőjobboldali pártot, a tavalyi választáson csúfosan elbukó SDS-t, illetve amikor bevásárolták magukat a helyi médiába.