Több mint 17 éves mélypontra lassult az ipari termelés növekedésének üteme májusban Kínában, újabb jeleként annak, hogy gyengül a kereslet a világ második legnagyobb gazdaságában az Egyesült Államokkal való kereskedelmi háború kiszélesedésének közepette. A kínai statisztikai hivatal pénteken közölt adatai szerint az ipari termelés éves összevetésben 5,0 százalékkal nőtt májusban, ami 2002 februárja óta a legalacsonyabb ütem. Elemzők 5,5 százalékos emelkedést vártak az áprilisban mért 5,4 százalék után.
Az állóeszköz-beruházások is lassabban nőttek a vártnál, éves összevetésben 5,6 százalékkal emelkedtek január-májusban. Elemzők arra számítottak, hogy az első négy hónapban mért 6,1 százalékos növekedést tartani tudják.
A beruházások 60 százalékát kitevő magánberuházások növekedési üteme a január-áprilisban mért 5,5 százalékról 5,3 százalékra lassult az idei első öt hónapban, ami azt jelzi, hogy a szektor nehézségekkel küzd, dacára a jegybank erőfeszítéseinek, amellyel igyekszik még több hitelt biztosítani a készpénzhiánnyal küszködő vállalatoknak.
Az ingatlanpiaci beruházások 11,2 százalékkal bővültek január-májusban, ugyancsak lassult az ütem az első négyhavi 11,9 százalékhoz képest.
Az adatsor kevés pozitívumai közé tartozik, hogy a kiskereskedelmi forgalom viszont a vártnál is erősebben bővült. Éves összevetésben 8,6 százalékkal nőtt, jóval meghaladva az elemzők által várt 8,1 százalékot, illetve az áprilisban mért, közel 16 éves mélypontot jelentő 7,2 százalékot.
Nincs látótávolságban az Egyesült Államok és a Kína között dúló kereskedelmi háború lezárása, és a legtöbb elemző nem bízik abban, hogy érdemi megállapodásra jut a világ két legnagyobb gazdasága június végén a G20-csoport oszakai csúcstalálkozóján.
A vártnál gyengébb májusi adatok tovább erősítették azokat a várakozásokat, hogy a pekingi vezetés újabb gazdaságélénkítő intézkedéseket tesz. Liu Ho miniszterelnök-helyettes már csütörtökön felszította a várakozásokat, amikor felszólította az illetékes hatóságokat, hogy tegyenek többet a gazdaság támogatására, megjegyezve, hogy Pekingnek még egy sor eszköz áll rendelkezésére erre a célra.
Kína hazai összterméke (GDP) tavaly 6,6 százalékkal, az utóbbi 28 év leggyengébb ütemében növekedett. A kínai vezetők az idei évre azt tűzték ki célként, hogy a gazdasági növekedés üteme a 6,0 és 6,5 százalékos sávba essen. Az első negyedévben a vártnál erősebb ütemben, éves szinten 6,4 százalékkal nőtt a gazdaság.
2017-es adatok szerint Kína csaknem 9500 tonnát importált a dömpingvámok érintette acélcsövekből és vezetékekből, melyeknek közel 95 százaléka érkezett az Egyesült Államokból és az Európai Unióból. A dömpingellenes vámok nagy mértékű emelésével egyidőben Peking és Washington között egyre elmérgesedik a kereskedelmi konfliktus, melynek során az Egyesült Államok eddig 250 milliárd dollárnyi kínai importcikkre, Peking válaszul pedig összesen 110 milliárd dollárnyi amerikai árura vetett ki pótvámokat.