időjárás;hőségriadó;védőintézkedések;

Illusztráció

- Hőségriadóban semmi sem védi a dolgozót

Szerdától a legmagasabb szintű hőségriasztás van érvényben, de a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) munkavédelmi bizottságának elnöke szerint a részletes szabályok hiányában sokszor csak a munkaadók jóindulatán múlik, hogy mennyire segítik a munkavégzést ilyen körülmények között.

Kondor Norbert arra emlékeztet, hogy a munkavédelmi törvény szerint a munkáltató felelős a biztonságos munkavégzés követelményeinek megteremtéséért, de ez jelenleg csak annyit jelent, hogy „pihenőhelyeken, a különféle szolgálati feladatokat ellátó személyzet helyiségeiben, az egészségügyi létesítményekben, az étkezdékben és az elsősegélyhelyeken biztosítani kell a helyiségek rendeltetésének megfelelő hőmérsékletet”, valamint nagy melegben a munkavállalók részére legalább félóránként hideg védőitalt kell biztosítani.

Ennél sokkal több azonban a hatályos jogszabályokból nem derül ki, vagy nem egyértelmű a szabályozás. Az építkezéseken például a hőmérséklet mellett a szélsebességet és a páratartalmat is figyelni kellene, szabadban félóránként kell hideg vizet adni a dolgozóknak, de már az sem világos, hogy óránként öt vagy tíz percnyi munkaszünetet kell-e biztosítani. Az sincs rögzítve sehol, hogy ezt az időt az emberek hol tölthetik el, mert a tűző nap alatt – hűtött helyiség hiányában – aligha képesek felfrissülni.

A szakemberek hőségriadó idején arra szólítják fel a strandolókat, hogy dél körül ne tartózkodjanak a szabadban, de az építőmunkásnak tennie kell a dolgát? – teszi fel a kérdést a szakszervezeti vezető. Az érdekvédő szerint a jogalkotónak, vagyis a kormánynak kellene megfelelő választ adnia, hiszen az utóbbi években egyre szélsőségesebbé váló időjárás új kihívások elé állítja a dolgozók szervezetét is.  

A játékokról ritka esetben kis részek leválhatnak, amit a gyermek lenyelhet.