Igaz, akárcsak a tavaly év végi andalúziai regionális parlamenti győzelmét, ezt is a szélsőjobboldali Vox párt segítségével érte el. Spanyolországban az európai parlamenti választásokkal egyidőben tartottak önkormányzati választásokat, a polgármestereket pedig nem közvetlenül választják, hanem a felállt testületek voksolnak.
Madridban a szombati voksolás nyomán Jose Luis Martinez-Almeida, a Néppárt (PP) jelöltje lett a polgármester a Vox és a Ciudadanos képviselőinek támogatásával. A spanyol főváros évtizedek óta a jobboldal erőssége, 2015-ig, amikor szocialista polgármestert választottak, 24 éven át állt a Néppárt irányítása alatt. Az alpolgármester a liberális Ciudadanos jelöltje, Begona Villacís lett. A Néppártnak és a Ciudadanosnak nincs többsége a városi tanácsban, a szélsőjobboldali, újfasiszta formáció, a Vox négy tanácsosa nélkül nem tudták volna megszerezni a főváros vezetését.
Korábban úgy tűnt, hogy a Ciudadanos- Néppárt koalíciója ezúttal nem követi el azt a hibát, mint Andalúziában, vagyis nem fogadja el a Santiago Abascal vezette szélsőjobb támogatását, de megtette. Ez azonban kényes helyzetbe hozza a liberális spanyol formációt az Európai Parlamentben. Emmanuel Macron francia államfő a szombati voksolás előtt figyelmeztette Albert Riverat és pártját, hogy az általa létrehozott új EP-frakció, az Újítsuk meg Európát (Renew Europe) számára elfogadhatatlan, hogy bármely tagja helyi szinten együttműködjön a szélsőjobbal. Utólag pedig közölte, a Ciudadanos döntésének lesz következménye.
Hasonló szellemben nyilvánult meg a francia külügyi tárca is. A Vox vezér Santiago Abascal azonnal Twitteren bírálta a párizsi reakciókat, elképesztő és elfogadhatatlan belügyekbe való beavatkozásként értékelte. Azt írta „Franciaország úgy kezeli Spanyolországot, mintha egy francia gyarmat, provincia lenne.”
Katalónia fővárosban, Barcelonában viszont nem sikerült élre törniük a szeparatistáknak, itt ismét Ada Colaut választották meg a város vezetőjének. A radikális baloldali Colaut egy civil lista támogatja, ezúttal pedig visszalépett az ő javára a tisztségért ugyancsak harcba szálló korábbi francia miniszterelnök, Manuel Valls is. Colaut támogatták a szocialisták is, annak érdekében, hogy a katalán főváros ne kerüljön a szeparatista Katalán Republikánus Baloldal kezére, amely az autonóm régióban a legerősebb és egyre erősödő párt, az április végi választáson is jobb eredményt ért el, mint legutóbb.