adó;

2019-06-17 07:30:00

Adócsomag sikerpropagandával, mégis jelentős terhekkel

Egyszerűsödik, de továbbra is jelentős adminisztrációs terhet jelent az ügyfelek számára az adózás 2020-ban. A reklámadó megfizetését uniós nyomásra függesztik fel.

A kormányzati propaganda ugyan azt hangoztatja, hogy a jövő évi adómértékek nem növekednek, s már ebből a szempontból "történelmi fordulatot" emlegetnek, azonban ez koránt sincs így. A szálláshelyszolgáltatók számára megjelenik a turizmus fejlesztési adó. S magasabb lesz az egészségügyi szolgáltatási járulék (eszo) is. Rejtély, hogy ennek összegét miképpen állapították meg éppen havi 7710 forintban. Idén ugyanis napi 250 forint a járulék mértéke, amiből egyértelműen kiszámítható a havi 7500 forint. (Ezt a járulékot azok a magánszemélyek fizetik meg, akik így válnak egészségbiztosítottá, más jogviszonyuk nem lévén.) Folyamatosan emelkedik a dohánytermékek jövedéki adója is. Az Európai Unió kívánsága az, hogy ez érje el a kiskereskedelmi áruk 60 százalékát, amit a Pénzügyminisztérium szerint 2021-re teljesítünk.

Gyenge versenyképességünk javításának egyik eszköze lehet a bürokrácia mérséklése, ám a nyári adócsomag csak részben felel meg ezeknek a céloknak - értékelte a nemrég benyújtott tervezetet Zara László. Az Adótanácsadók Egyesületének elnöke - szakmája képviselőivel egyetemben - ugyan örül annak, hogy a döntéshozók meghallották évek óta ismételt kérésüket, hogy töröljék el a társasági adóelőlegek (tao) kötelező év végi kiegészítését, de mert a helyi iparűzési adóra (hipa) ezt nem terjesztették ki, még mindig nem csökkennek majd megfelelő mértékben a vállalkozások adminisztrációs terhei.

Várhatóan már az idén eltörlik adóelőleg-kiegészítési kötelezettséget, ami a társasági adó mellett érinti az innovációs járulékot és az energiaellátók jövedelemadóját is. A feltöltési kötelezettség kihat a tao-felajánlásokra számító sportklubok gazdálkodására, miután az utolsó negyedévi apanázs akár fél évet is késhet.

A szociális hozzájárulási adó (szocho) mértéke július 1-jétől a 2 százalékponttal 19,5 százalékról 17,5 százalékra csökken, amiről már korábban megszületett a döntés. Az Adótanácsadók Egyesülete szerint ez ugyan hasznos lépés, mert a vállalkozásoknak megtakarítást jelent, de véleményük szerint még mindig nem kompenzálja a folyamatosan növekvő bérterheket. A törvényjavaslat szerint a szochót is kiváltó kisvállalati adó (kiva) 1 százalékponttal, 13 százalékról 12 százalékra mérséklődik.

Az egyszerűsített vállalkozói adót (eva) érdektelenségre hivatkozva kivezeti a kormány, az ezt az adózási formát használóknak év végéig választaniuk kell a tao, a kiva és a kisadózók adója (kata) közül.

Az adótanácsadók véleménye szerint a vállalkozások adóztatása töredezett, ezért már korábban is javasolták, hogy a járulékokat egy összegben lehessen bevallani és befizetni, amibe a szakképzési járulékot is be kellene építeni.

Jövőre megtörténnek az összevonások: a nyugdíjjárulékot, a természetbeni egészségbiztosítási járulékot, a pénzbeli egészségbiztosítási járulékot és a munkaerőpiaci járulékot már egy adófajtaként tartják majd nyilván. A bevallások részletezettségéről vélhetően később rendelkezik a kormány.

Az adóösszevonások nem ritkák, világszerte élnek ezzel a módszerrel - mondta a Népszava érdeklődésére H. Nagy Dániel, a Mazars adóigazgatója. Véleménye szerint a mostani adminisztratív okokból történő adónem-csökkentések, illetve megszüntetések után Magyarországon még mind túl sok adófajta marad. Ugyanakkor például a kulturális (porno) adó megszüntetése észszerű döntés volt, ugyanis nem származott belőle az államnak bevétele.

A reklámadó mértéke a jövő évtől 0 százalékos lesz, ezzel kapcsolatban az egyesület megjegyzi, hogy ez nem a magyar kormány elhatározása szerint történik így, hanem az uniós kényszer, az éles kritika hatására. Ráadásul nem is szüntetik meg teljesen ezt az adófajtát, csak felfüggesztik a befizetését, éppen ezért az egyesület véleménye szerint a "lebegtetés" nehezíti a hosszú távú tervezést.

Jelentős lépés lesz a szálláshely-szolgáltatások áfájának 18 százalékról 5 százalékra mérséklése, de növeli az adminisztrációs terheket, hogy a 4 százalékos turizmus fejlesztési hozzájárulást a szállásadóknak is meg kell majd fizetni.