kivégzés;Szaúd-Arábia;síita;

2019-06-16 18:41:55

Mégsem végzik ki a szaúdi tinédzsert

Szaúd-Arábia cáfolta azokat az értesüléseket, amelyek szerint ki akarják végezni Murtadzsa Kuríríszt, a most 18 éves fiút, aki a vádak szerint még tíz évesen követett el bűncselekményeket.

A Reutersnek nyilatkozó szaúdi források szerint a tinédzser 12 év börtönt kapott, amibe beleszámítják az eddig letöltött időt, és kedvezményt is kap fiatal kora miatt, így már 2022-ben szabadulhat. Még fellebezhet az ítélet ellen.

A vádak szerint a fiatal fiú a 2011-es tüntetések során Molotov-koktélokat gyártott és használt rendőrök ellen, továbbá egy német diplomáciai autót is megtámadott. Bántódása senkinek nem esett, ám a jármű felgyulladt.

Kurírísz ügye akkor került a nemzetközi érdeklődés középpontjába, mikor a CNN többek között az Amnesty International jogvédő szervezet forrásaira alapozva arról közölt riportot, kivégezhetik a fiút, aki mindössze tíz éves volt a bűncselekmények elkövetésekor. Az amerikai hírcsatorna olyan felvételrészleteket mutatott be, melyeken a tindédzser felhúzott símaszkkal a fején az apja mögött álldogál, máskor egy tiltakozó biciklis felvonulást vezet. A jogvédő szervezetek szerint meghurcolása mögött valójában az állhatott, hogy a síita kisebbséghez tartozik, apja ismert aktivista, testvére pedig egy erőszakba torkolló demonstráción veszítette életét. Rijád ugyanakkor tagadja, hogy bármiben megkülönböztetné a síitákat, akik a lakosság nagyjából 15-20 százalékát teszik ki.

Szaúd-Arábiában tavaly 139 rabot végeztek ki, és idén áprilisban is 37 emberen hajtottak végre halálos ítéletet. Ennek ellenére elemzők már korábban egyetértettek abban, hogy Kuríríszt valójában aligha fenyegeti a legfőbb büntetési forma. Az iszlám királyságban a halálos ítéletet egyébként három különböző bíróságnak is jóvá kell hagynia. Rijád szerint csak az egyértelműen bizonyított, legsúlyosabb esetekben - például terrorizmus, gyilkosság - születik meg a legsúlyosabb ítélet.

A nagy nemzetközi médiavisszhang, és a kivégzés lehetősége is elég volt mindenesetre ahhoz, hogy Ausztria azzal fenyegetőzzön, bezárják a bécsi központú vallások közötti párbeszédet hirdető központot (KAICIID). Ezt a szervezetet Szaúd-Arábia, Spanyolország és Ausztria alapította, - de a Vatikán is tagja megfigyelőként – hogy oktatással, felvilágosítással segítsék a vallások közötti dialógust világszerte. A szervezet közleményben hangsúlyozta, egyetlen országnak – így Szaúd-Arábiának – sem politikai eszköze, és nem szeretnék, ha a közelgő osztrák választások miatt könnyű célpontként őket használnák fel politikai célokra.