Heinz-Christian Strache;

2019-06-17 14:18:37

Strache nem fogadja el mandátumát az EP-ben

Ugyanakkor azt mondta, azonnal visszatér a politikába, amint tisztázódik a spanyol üdülővárosban titokban felvett videó háttere.

Nem veszi át európai parlamenti mandátumát Heinz-Christian Strache, az osztrák szélsőjobb Szabadságpárt (FPÖ) volt elnöke hétfőn jelentette be döntését. Hozzátette: „Politikai pályafutásom, amely mindig Bécs és Ausztria szolgálatában állt, bizonyosan nem fejeződött be”. Az Ibiza -videó botrányba belebukott, s ezzel a Kurz-kormányt is bedöntő korábbi alkancellár ugyanakkor azt is megígérte, azonnal visszatér a politikába, amint tisztázódik a spanyol üdülővárosban titokban felvett videó háttere, az, hogy ki volt annak értelmi szerzője és kivitelezője.

Mint ismert, a radikális jobboldali pártvezér abba bukott bele, május közepén azért kellett lemondania pártelnöki és alkancellári tisztségéről, mert nyilvánosságra került az a 2017-ben készült rejtett kamerás felvétel, amelyen 2017-ben, Strache és egy másik FPÖ politikussal, Johann Gudenusszal együtt egy orosz oligarcha állítólagos unokahúgával arról értekezik részegen, hogy ha a milliárdos nagybácsi pénzzel támogatja pártjuk kampányát, annak fejében zsíros osztrák állami megbízásokhoz juthat. Ugyanebből a felvételből derült ki, hogy Strache Orbán Viktor mintáját saját, befolyásolható médiabirodalmat hozna létre. "Strache helyesen döntött, az Ibiza botrányt tisztázni kell”, mondta a bejelentés után Norbert Höfer, az FPÖ új vezére. Az ügyben több hatóság is vizsgálatot indított, Strache ugyanis Bécs mellett a müncheni és berlini ügyészségen is feljelentést tett. Ő ugyan azt kéri, hogy derüljön fény a történtek hátterére, a készítőkre és az esetleges megbízókra, a hatóságok azonban a videó tartalma kapcsán is nyomoznak, az osztrák Szövetségi Bűnügyi Hivatal külön nyomozócsoportot állított fel.

Az osztrák politikus azt követően lépett vissza EP-mandátumától, hogy hétvégén pártja biztosította listáján a harmadik helyet felesége, Philippa számára, az őszi előrehozott parlamenti választásokon. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy Philippa a bécsi törvényhozás tagja lesz, és bár ő egy ideig nem lesz nyíltan jelen a politikai porondon, felesége révén megőrizheti befolyását a pártban. Az osztrák sajtó szerint ez volt a feltétele az EP-mandátumáról való lemondásnak (a politikus viszont ezt cáfolja), ugyanis erre formálisan semmi sem kötelezte.

A videóbotrány és belpolitikai bukása ellenére a májusi EP-választáson 45 ezer preferenciális szavazatot kapott, ami mondhatni „egyéni mandátumra” jogosította fel a szélsőjobbos vezért. Az osztrák választási rendszer lehetővé teszi, hogy a listás EP-választáson is konkrét jelöltre is voksolhasson, aki akar. A párt neve melletti üres rubrikába a szavazók beírhatják annak a politikusnak a nevét, akit legszívesebben látnának pártjuk brüsszeli képviselőjeként. Ha valakinek így sikerül meghaladnia az öt százalékot, az mandátumhoz jut.

A diepresse.com osztrák portál szerint Strache párton belüli támogatottsága Bécsben mindenek ellenére magas, hiszen sok kerületi pártvezér neki köszönheti tisztségét, vidéken azonban inkább megszabadulnának tőle, attól tartanak, személye tehertétel lesz a pártnak. A portál úgy tudta, Bécsben Strache nem lesz kizárva a 2020-as önkormányzati választásokból.