Tudomány;NASA;Hold;

2019-06-18 10:20:00

Női űrhajóst küldene a Holdra a NASA

Megkezdődtek a találgatások, ki léphet a Holdra az Artemis-misszió keretében.

Több mint 50 évvel az Apollo-program befejezése után az amerikai űrkutatási hivatal azt tervezi, hogy 2024-re visszatér a Holdra, hogy tesztelje új generációs űrhajóit, amelyek a jövőben embereket vihetnek a Marsra. A NASA bejelentette, hogy a Holdra visszatérő Artemis-misszió keretében - amelyet Apollón ikertestvéréről neveztek el - női asztronauta is a Holdra léphet. 

Feltételezhetően a NASA soraiban jelenleg szolgáló 12 nő közül kerülhet ki az űrhajós. Mindannyian 40-53 év közöttiek, volt katonai pilóták, orvosok és kutatók, akiket több ezer jelentkező közül válogattak ki az 1990-es évek óta. A lehetséges Holdra lépők között van a 2013-ban kiválogatott 21. számú NASA űrhajóscsapat négy női tagja. Ez volt a legtöbb női taggal rendelkező évfolyam. Jelenleg 40 és 41 éves kor között vannak, első űrutazásaik 2020-ig megtörténnek. Korábbi asztronauták és szakértők elmondása szerint a közelgő határidő miatt nem valószínű, hogy újoncot küldenének fel az űrbe. 

Soha korábban nem szolgált még egyébként ennyi női űrhajós a NASA-nál, mint jelenleg. Amikor 1958-ban megalapították az amerikai űrkutatási hivatalt, kizárólag a katonaságból származhattak a tagjai, akkor csakis férfiak szolgáltak. Mind a 12 ember, aki a 1969 és 1972 óta a Holdon járt, férfi volt, 1983-ban, Sally Ride volt az első amerikai nő, aki feljutott az űrbe.

Anne McClain egykori katonaihelikopter-pilóta június végéig tartózkodik a Nemzetközi Űrállomáson (ISS). Szintén ott van Christina Koch, aki hamarosan megdönti az űrben való leghosszabb tartózkodás női rekordját 11 hónapjával. Esélyes lehet a holdsétára évfolyamuk másik két tagja, Jessica Meir és Nicole Mann. Mindketten tréningjük közepén tartanak, amelynek eredményeként felutaznak az ISS-re. Szintén esélyes Sunita Williams, aki harmadik űrutazására készül. Több női űrhajósnak jelenleg is tart a tréningje, mások kilenc éve nem repültek, de aktívan szolgálják a NASA-t. 

A Hold-misszió csapata négytagú lesz, közülük ketten fognak kilépni a Hold felszínére. Az amerikai űrkutatási hivatalnak először hozta nyilvánosságra a Hold-program becsült költségét: 20-30 milliárd dollárra lesz szükség a megvalósításra - közölte korábban Jim Bridenstine, a NASA igazgatója a CNN amerikai hírtelevízióval.  

A program a tervek szerint nyolc űrhajó indítását foglalja magában. Az Artemis-1 egy 2020-ra tervezett, legénység nélküli misszió a Hold körül, az Artemis-2 legénységgel a fedélzetén fog keringeni a Hold körül szintén 2020-ban, az Artemis-3-mal 2024-re emberek lépnek a Hold felszínére. A három űrhajót minden idők legnagyobb hordozórakétája, a Space Launch System (SLS) juttatja majd fel a kijelölt helyre. Öt további űrhajóval viszik fel az űrbe a Gateway holdkörüli űrállomás építőelemeit 2022 és 2024 között, magáncégek segítségével. A Gateway állandó bázisként fog szolgálni a Holdra, valamint a Marsra tartó asztronauták számára.