Tartja magát a lapunkban megjelent hír, hogy Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció (DK) listavezetője az Európai Parlament (EP) egyik alelnöki székét szeretné megcélozni. De bonyolítja a helyzetet, hogy a leendő EP-képviselőnek a Szocialisták és Demokraták frakció korábbi vezetője, Udo Bullmann ígért irányítói posztot. A német politikus azonban kellő támogatás híján visszalépett a jelöltségtől, és kedden átadta helyét az új elnöknek, a spanyol Iratxe García Péreznek. A baloldali parlamenti csoportból kilencen jelentkeztek a két, vagy esetleg négy elérhető EP alelnöki pozícióra, ami szintén csökkentheti Dobrev esélyeit.
Az MSZP-s Ujhelyi István szeretné megtartani a közlekedési és idegenforgalmi bizottság alelnöki posztját, póttagnak pedig a környezetvédelmi bizottságba jelentkezett. Az EP-képviselő lapunknak azt mondta, hogy a szocialista frakcióban helyet foglaló ötfős delegációjukat simán megilletheti két alelnöki tisztség. Információink szerint a négy DK-s képviselő többek között az állampolgári jogi, foglalkoztatási és szociális, költségvetési ellenőrzési, regionális fejlesztési és külügyi szakbizottságokban szeretne rendes, illetve póttagságot.
A momentumos Cseh Katalint a megújult nevű liberális frakció, az Újítsuk meg Európát egyik lehetséges alelnökeként emlegetik. A politikai csoport elnökét és hét alelnökét szerdán választják meg, az utóbbi pozícióra tízen jelentkeztek. Mivel a liberálisok továbbra is kiemelten kívánnak foglalkozni a magyar jogállamiság helyzetével, Cseh Katalin pedig tagja volt a pártcsalád európai kampánycsapatának, minden esélye megvan rá, hogy megkapja a tisztséget. A leendő EP-képviselő és párttársa, Donáth Anna az ipari és energiaügyi, a költségvetési ellenőrzési, az állampolgári jogi, valamint a foglalkoztatási és szociális bizottságba jelentkeztek.
A Fidesz európai parlamenti delegációjáról továbbra is annyit tudni, hogy a külügyi bizottság elnöki székére vetettek szemet, és parlamenti források szerint meg is szerezhetik. Értesüléseink szerint Gál Kinga továbbra is igényt tartana az állampolgári jogi bizottság egyik alelnöki posztjára.
A parlamenti és szakbizottsági pozíciókat egy bonyolult pontrendszer alapján és pártközi tárgyalások eredményeként osztják el egymás között a frakciók. A döntések júliusban születnek meg.