– Minket szidnak, sőt, a szállásadók perrel fenyegetnek, hogy az építkezések miatt nem jön a vendég, pedig semmi közünk az egészhez, hiszen nem mi találtuk ki, hogy szezonban kell sétányt és játszóteret építeni a strandokon – fakadt ki az egyik dél-balatoni település polgármestere a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) szabadstrand-fejlesztési programjával kapcsolatban. – Ki lenne olyan hülye településvezető, aki éppen a főszezonra időzíti a strandfelújításokat?
A balatoni településeknek eddig két hétvégéjét tette tönkre az MTÜ projektje. A pünkösdi hosszú hétvégén, majd a múlt heti kánikulában is sitt- és sóderhalmokat, homokdombokat, díszkőrakásokat kellett kerülgetniük a strandolni vágyóknak. Már ahol egyáltalán meg lehetett közelíteni a partot. A fonyódligeti Árpád parton például olyan látvány fogadta a vendégeket, mint anno a balatoni sztráda építésénél: útgyalu, úthenger, térdig érő sár, s a tótól úgy két méterre harminc centi mély árok.
– Itt még a nyáron sem lehet majd normálisan fürdeni – mondta egy nyaraló, akinek villája az Árpád partra néz.
A fonyódi önkormányzat 175 millió forintot nyert a terület fejlesztésére, melyek nagy részével egyetértenek a helyiek, de az időzítéssel már nem.
– Június 30-ra elvileg le kell vonulnunk, de bizonyosan nem leszünk kész, már kaptunk is négy nap haladékot – ismerte el parton dolgozó brigád vezetője. Csapatával Békésből jöttek, májusban kezdték volna a munkát, de a nagy eső miatt lehetetlenség volt alapozni, így a pünkösd előtti csütörtökön láttak neki. – Nem elég, hogy az eső is nehezítette a munkánkat, de ahogy kerekedik egy kis szél, már jönnek is ki a hullámok a partra, s alámossák az alapot. Lassan haladunk, s mindenki minket szid, pedig nem mi tehetünk róla, hogy ilyen későn tudtunk kezdeni.
Balatonbogláron a Platán-strandon fogadta munkagép a nyaralókat, Lellén is építési területté vált a szabadstrand, ahogyan Szemesen, Szárszón, Fenyvesen és a siófoki Arany- meg az Ezüstparton. Legalább kilenc településen kezdődött strandfelújítás a szezonban.
A polgármesterek az elhibázott időzítést okolják. Az MTÜ ugyanis csak az idén év elején hirdette meg 3 milliárdos pályázatát a szabadstrandok infrastruktúra-fejlesztésére, a partszakaszok rendbetételére, vízi attrakciók létrehozására. A települések februárban és márciusban össze is állították anyagaikat, de a támogatási szerződéseket csak április közepétől május elejéig írták alá, vagyis ekkor érkezett meg a pénz a számlájukra. Ami azt jelentette, átlagosan két hónap maradt a fejlesztésekre, csakhogy májusban két hétig szinte végig szakadt az eső, ami lehetetlenné tette az érdemi munkát.
Az MTÜ szerint strandfejlesztési programjuk második üteme a januári előzetes egyeztetés után februárban indult – Guller Zoltán, az ügynökség vezérigazgatója február 14-én, Kisorosziban jelentette be a tavaly indult program folytatását –, s márciusban megkötötték a támogatói szerződéseket, melyek után átlagosan öt munkanapon belül elutalták az előlegeket az önkormányzatoknak. Vagyis az MTÜ – a polgármesterekkel ellentétben – azt állítja, hogy korábban kötötték meg a szerződéseket. Ezzel szembesítettünk több balatoni polgármestert, akik továbbra is állították: csak áprilisban és május elején írták alá a szerződéseket. Ezt alátámasztani látszik az: mint korábban megírtuk, volt olyan településvezető, aki március első hetében még nem is tudta, hogy nyert-e pályázatuk.
Lengyel Róbert, a fejlesztésekre közel félmilliárdot elnyert Siófok polgármestere nem vitatta, hogy a pályázat nagy lehetőség volt a városnak, ám Facebook-bejegyzésében megjegyezte:„Árnyalja a képet, hogy a pályázat úgy került kiírásra, hogy most vagy soha. Tehát vagy pályázunk, de akkor vállaljuk azt, hogy bizony a nyári szezon első harmadában is munkálatok lesznek, vagy nem pályázunk, hagyjuk veszni a pénzt, helyesebben hagyjuk, hogy más balatoni települések vigyék el”.
A városvezető hozzátette, kezdeményezték az MTÜ-nél, hogy a munkálatok végső határidejét kitolhassák őszre, de az MTÜ-nél erről hallani sem akartak – Lengyel szerint egyfelől azért, mert szerették volna, hogy már az idei nyáron legyen látszata a projekteknek, másfelől pedig, hogy a közelgő önkormányzati választásokra legyen „üzenetértéke”.
– Ha törik, ha szakad, be kell fejeznünk a hónap végére – állt meg egy pillanatra a balatonfenyvesi nagystrandon sétányt építő csapat vezetője.
– Nem értem, miért kellett egybe szétverni mindent!? Miért nem lehetett szakaszokra tagoltan nekiállni? – dühöngött az egyik parti étterem tulajdonosa. – Jöttek a strandolók a hétvégén, s alig volt hely, ahová letehették volna a törülközőjüket. Az egyik lejárón pedig bement egy gyerekcsoport, a sétányépítők éppen odaértek, s kivették a lépcsőt. Bekiabáltak nekik, hogy menjenek ki máshol!
Keretbe: