cenzúra;Jászberény;ellenőrzés;sajtószabadság;

2019-06-21 10:40:34

Még Lehel kürtjét is befognák, ha tehetnék

Nincs is ellenzéki sajtó Jászberényben, a fideszes polgármester mégis kontrollálni akarja a nyilvánosságot.

A „kiegyensúlyozott tájékoztatást segítő média-munkacsoport megalakítására” tett javaslatot a jászberényi önkormányzat legutóbbi ülésén Szabó Tamás a város fideszes polgármestere – tájékoztatta a Népszavát Gedei József a DK önkormányzati képviselője. Az ügyről a Magyar Narancs számolt be elsőként.

A polgármester a munkacsoport vezetőjének saját sajtóreferensét, a Magyar Demokrata főmunkatársát, a HÍR TV-ben is gyakran szereplő Szentesi Zöldi Lászlót ajánlotta. Feladatuk az előterjesztés szerint a hírek koordinálása, összehangolása, a közérdekű megjelenések hatékonyabb képviselete, az előző hónap híranyagának áttekintése, vitás ügyekben pedig a véleményformálás lenne, s helyet kapnának benne a helyi média - Jászkürt Újság, a Jászsági Térségi Televízió, Trió Rádió, a Berénycafé -munkatársai, három fideszes és egy ellenzéki önkormányzati képviselő, valamint egy-egy civil jelölt.

A felsorolt sajtóorgánumok közül egyedül a magánszemélyek által tulajdonolt televízió nincs közvetve vagy közvetlenül becsatornázva a városvezetéshez, önkormányzati támogatást azonban ők is kapnak. A képviselők 4 ellenzéki „nem” szavazat ellenében 11 fős kormánypárti többséggel rábólintottak az előterjesztésre.  

A kiegyensúlyozott tájékoztatásra valóban szükség lenne Jászberényben, mert Szabó Tamás az elmúlt kilenc évben a helyi sajtót olyan hatalmi és gazdasági nyomás alá helyezte, amelyben ez nem érvényesülhetett. A helyi médiát a polgármester uralja a Fidesz önkormányzati frakciójának támogatásával, a városi költségvetési források és támogatások nyújtásával vagy éppen megvonásával – mondta el a Népszavának Gedei József DK-s önkormányzati képviselő, aki véleményét a Jászkürt tavaly szeptemberi számával is alátámasztotta:

(Szabó Tamás egyébként korábban arról híresült el, hogy megpályázott és egy három gyerekes családot beelőzve el is nyert egy olyan önkormányzati lakásbérletet, amire saját maga írta ki a pályázatot - a szerk.) 

Gedei szerint az előterjesztés tartalma jogilag is aggályos, a sajtótörvény ugyanis rögzíti, hogy a „sajtószabadság kiterjed az államtól, valamint bármely szervezettől és érdekcsoporttól való függetlenségre.” Szavai szerint az önkormányzati szerveknek az a dolguk, hogy a szükséges felvilágosítással és adatszolgáltatással segítsék az újságírók munkáját, de nem koordinálhatják a híreket, mert az sérti a sajtószabadságot. A „vitás ügyekben történő állásfoglalások” pedig a jelenleginél is nagyobb függést eredményezhetnek a helyi sajtó és a jászberényi fideszes városvezetés között – tette hozzá. 

Minden médiának saját felelőssége a kiegyensúlyozott műsorszolgáltatás, ha ezt segítheti a bizottság, akkor akár együtt is működhetünk – mondta Tóth József a magántulajdonban lévő Jászberényi Térségi Televízió, a JTTV főszerkesztője. Hozzátette: ők a sajtószakmai-, és etikai elvekhez tartják magukat, így például az EP választások előtt is arányosan teret adtak műsoraikban ellenzéki képviselők és jelöltek rendezvényeinek, behívták őket a stúdióba beszélgetni.

- Ez így normális, így felelünk meg a kiegyensúlyozott tájékoztatás elvárásainak, s így nem pártolnak el tőlünk a nézők – érvelt. Más kérdés, hogy – talán épp emiatt a hozzáállás miatt – a fideszes városvezetés idén csak fél évre kötött velük támogatási szerződést, miközben az önkormányzathoz kötődő médiumok egy évre kapták a működésükhöz szükséges keretet.