„Kéjbarlang a Magyar Tudományos Akadémia kutatóintézetében: Kik tudják a titkos kódot?” címmel közölt egy egészen érdekes írást a Ripost pénteken. A cikkel az MTA-kutatóintézetek és a kormány harcába próbáltak beszállni, nem titkolt módon az utóbbi kedvében járni, azzal, hogy az Akadémia professzorai alkalmi szexuális együttléteket bonyolítanak az MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézetében (SZTAKI) külön erre a célra berendezett titkos helyiségében – vette észre elsőként a 444.hu.
A cikk gyakorlatilag egy általános iskolás fogalmazási stílusában és lelkesedésével állítja, hogy a „kéjbarlang nászágyát a hangulat fokozása érdekében szándékosan szív alakúra formázták”. Mintha a bútorok formáit a gyártók valamilyen véletlen baleset folytán alakítanák ki. Nem mellesleg egy olyan lapban, ami már számtalanszor tanúbizonyságot tett a hűvös polgári ízlés iránti elkötelezettségéről.
De nem ez a legnagyobb baki az írásban. Mellékeltek hozzá egy videót is, amit gyakorlatilag bárhol felvehettek, semmi nem bizonyítja, hogy hol található – azt viszont igen, hogy hol nem: a SZTAKI Ripost által megjelölt épületében. Az épületen megjelölt ablak ugyanis egy apró négyzet alakú nyílás, a pár másodperces felvételen lévő ablakok viszont hosszúkás, tetőtéri, téglalap alakú ablakok.
A kiváló dolgozatot azóta már az Origo is lelkesen leközölte.
Valami alapja mégiscsak van a sztorinak
Az intézet több egykori munkatársa megerősítette az Indexnek, hogy valóban létezett egykor ilyen szoba, csak nem ott, ahol a Ripost cikkében állították, hanem egy utcával arrébb, a SZTAKI egy másik épületében. Ahol nem csak a kérdéses szobát húzták fel, de egy komplett fitnesz-wellness részleget is, a cél ezek kiépítésekor az volt, hogy "a munkatársak a lehető legjobb körülmények között dolgozhassanak."
Szexuális együttlétekre berendezett helyiség nem létezik és soha nem is létezett a Sztaki egyik épületében sem - reagált a cikkre a kutatóintézet. Tény, hogy évtizedekkel ezelőtt a kutatóintézet egy korábbi vezetője a sajtóban megjelent videofelvételnek megfelelően rendeztetett be egy szobát, de ez soha nem működött „kéjbarlangként". A szobát a jelenlegi vezetés már korábban felszámolta, így a megjelent valótlan információkat cáfoljuk és nyomatékosan kijelentjük, hogy jelenleg sem található az MTA épületeiben a Ripost által bemutatotthoz hasonló intim találkozóhely - írják.
Nemzetközileg elismert kutatóintézetként hiszünk az akadémiai dolgozók etikus és eredményes munkavégzésében, így a szervezeti kultúránkkal ellentétes feltételezést elutasítjuk; az intézet falain belül pedig kizárólag a hazai innováció fejlesztésére irányuló tevékenységet támogatunk - írják.
A SZTAKI egyébként azért is különleges hely, mert az MTA bedarálását levezénylő Palkovics László miniszter is sokáig kapcsolatban állt az intézettel, ő maga is évekig vett fel úgy havi 800 ezer forintot, hogy közben tényleges kutatói tevékenységet nem végzett, nem publikált.