Nagy-Britannia;toryk;Boris Johnson;

2019-06-27 09:30:00

Taktikát változtatva Boris Johnson uralja a médiát

Élő tévéviták helyett „exkluzív” interjúkkal udvarol a konzervatív párttagoknak a miniszterelnöki cím első számú várományosa.

A magát az „esélytelenebb jelöltnek” tartó Jeremy Hunt külügyminiszter nemrég még „gyávának” minősítette hivatali elődjét, amiért látványosan elkerüli a közös élő tévéviták lehetőségét. A Sky News hírcsatorna törölni kényszerült kedd estére kitűzött Johnson-Hunt összecsapását. Az amúgy igazán verbális volt londoni főpolgármester és külügyminiszter hirtelen meggondolta magát és a hét eleje óta több szóló interjúval örvendeztette meg a tévénézőket és rádióhallgatókat.

Johnson a BBC politikai főszerkesztőjében, a nagy tekintélynek örvendő Laura Kuenssbergben és az LBC londoni rádió frontemberében, Nick Ferrariban egyaránt rámenős faggatóra talált, de egyik sem tudott érdemi információt kiszedni „BoJóból” változatos magánéletének legfrissebb fordulata felől. Kategorikusan visszautasít mindenfajta érdeklődést 31 éves kommunikációs szakember barátnőjéhez, Carrie Symondshoz fűződő kapcsolata, különösen múlt heti hangos veszekedésük felől. Az incidens elég drámai volt ahhoz, hogy a pár dél-londoni szomszédai kihívják a rendőrséget és annak beavatkozása híján a The Guardian baloldali lapban hozzák nyilvánosságra a történteket. Boris Johnson kifejtette: „abban a pillanatban, amikor valaki elkezd beszélni a családjáról, vagy szeretteiről, bevonja őket egy vitába, ami egyszerűen nem tisztességes velük szemben”. Hangzatos elvének megfelelően nem ment bele annak megtárgyalásába sem, mikor készült valójában és hogyan került a sajtóhoz az a most megjelent fotó, melyen Johnson és új szerelme idilli körülmények között turbékol a festői sussexi tájban.

Ami az országos jelentőségű kérdéseket illeti, Boris Johnson „halottnak” nyilvánította a Theresa May által kialkudott brüsszeli megegyezést. A neki tetsző elemeket kész megmenteni, a többiekről pedig új tárgyalásokat kíván nyitni az Európai Unióval. Ünnepélyesen kijelentette: „Ígéretet teszek arra, hogy október 31-én elhagyjuk az EU-t. Vagy cselekedünk, vagy meghalunk”. A volt külügyér nem aggódik az észak-ír határra vonatkozó, „backstopként” emlegetett biztosítási politika miatt, hiszen „rengeteg, rengeteg technikai megoldás” áll rendelkezésre az Ír Köztársaság és Észak-Írország között fizikai valóságban felépítendő határ kiváltására. Johnson egy további, a Talk Radio-val folytatott beszélgetésben három tervet vázolt fel az Unióból való október végi kilépésre. Az „akár esik, akár fúj” jegyében az A verzió a jelenleginél kedvezőbb, „backstop”-nélküli feltételeket jelentene. Ha vagy Brüsszel, vagy a westminsteri képviselők elutasítanák a megállapodást, a határidőt átmeneti „holtpont” követné. A szigetország együttműködési szerződések megkötéséig változatlanul alkalmazkodna az uniós szabályokhoz, egyidejűleg igyekezne megoldani az észak-ír határproblémát. A végső, C opció a „no-deal”, alku nélküli távozás.

A döntő másik részvevője, Jeremy Hunt külügyminiszter el szeretné kerülni a szabályozatlan kizuhanással járó „zűrzavart”, így inkább a határidő rövid meghosszabbításában gondolkozna, ha új csapata nem tudná elérni a megegyezés újratárgyalását. Boris Johnson „abszolút szánalmasnak” nevezte a kormány eddig „rosszkedvű és negatív” hozzáállását a kilépés megvalósításához.

Hunt a BBC-nek nyilatkozva ismét felvetette a „megbízhatóság” kérdését. Mint mondta, ha az új kormányfő „nem szavahihető”, a szigetországra idő előtti parlamenti választás és az EU-tagság fennmaradása vár. Megsemmisítőbb kritika aligha érheti Boris Johnsont, mint amit a neves történész és újságíró, Max Hastings, a The Daily Telegraph, majd az Evening Standard főszerkesztője fogalmazott meg a The Guardian napilapban. Volt főnöke, aki a miniszterelnök-jelöltet jól ismeri, „remek nevettetőként” írja le, de „alkalmatlannak” tartja az ország politikai vezetésére, mert „csak a saját hírneve és kielégülése érdekli”. Johnsonból „hiányzik a közéleti szerepléshez elengedhetetlen méltóság, az igazsággal pedig még köszönő viszonyban sincs”. A toryk „hamar megfizetik az árát, Jeremy Corbyn formájában, ha ezt az ugribugri sarlatánt költöztetik be a Downing Street 10.-be” – írja Hastings.

Immár hivatalos, hogy a pártvezető személyéről szóló szavazás eredményét július 23-án hirdetik ki és új kormányfőként 24-én lép hivatalba. Theresa May kegyesen felvállalta, hogy aznap, szerda lévén még ő teszi ki magát az interpellációs félórának.