Korlátozták ugyanis a tíz résztvevő megszólalási lehetőségeit: bármilyen kérdésről egy percben kellett kifejteni nézeteiket. Ezért aztán az elemzők szerint nem is alakulhatott ki valódi vita, mindannyian rövid kis expozékat tartottak. Ha úgy tetszik, elbeszéltek egymás mellett.
A középpontban két kérdés állt: az egészségbiztosítás és a bevándorlás ügye. Az utóbbi kapcsán demonstratív volt, hogy Texas egyik ex-képviselője, Beto O'Rourke - aki kampánya elején rendkívül népszerű volt, de ez szinte hetek alatt megcsappant - beszéde egy részét spanyolul mondta el. Julián Castro, az Obama-kormányzat volt építésügyi és városfejlesztési minisztere pedig nyilván nem véletlenül szólította őt fel, hogy akkor támogassa tervét, miszerint meg kellene szüntetni az illegális bevándorlás büntethetőségét.
Náluk is nagyobb feltűnést keltett a középső pulpitust elfoglaló Elizabeth Warren massachusettsi szenátor, a demokrata tábor liberális szavazóinak legnépszerűbb politikusa. Ő az utóbbi hetekben azzal a javaslatával vált népszerűvé, hogy meg kellene szüntetni a diákhiteleket. Ezúttal nem érte be ennyivel. Azt a kérdést tette fel ugyanis, hogy valójában kinek áll érdekében a mostani gazdaságpolitika. Rögtön válaszolt is rá, mondván, a társadalom egyre keskenyebb felső rétegeit szolgálja. A közönség viharos tetszésnyilvánítása közepette kijelentette: strukturális változásokat tart szükségesnek a kormányzatban, a gazdaságban és az országban.
A 24 demokrata elnökjelölt-aspiráns közül a Miamiban tartott első vitán tízen léptek a kamerák elé. A már említetten kívül ott volt többek között Bill de Blasio, New York polgármestere, aki arról beszélt, hogy az egészségügyi ellátás alapvető emberi jog, és ő harcolni is fog érte. Cory Booker New Jersey-i szenátor azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy egyedül ő ellenezte az iráni atomalku visszaállítását, vagyis lényegében egyetértett a Trump-kormány politikájával. Jay Inslee, az északnyugati Washington állam kormányzója azzal aratott jelentős tapsot, hogy kimondta, az Egyesült Államok biztonságát napjainkban leginkább az elnök, vagyis Donald Trump fenyegeti.
További tíz jelölt viszont csak később, ottani idő szerint csütörtök este vesz részt az NBC tévétársaság által szervezett hasonló eseményen. Köztük van a két „nagyágyú”, Joe Biden volt alelnök és Bernie Sanders, aki a 2016-os választás előtt a végül is elnökjelöltté vált Hillary Clinton fő pártbeli ellenfele volt. Nem véletlenül várták tehát még a szerdainál is nagyobb érdeklődéssel ezt a vitát Amerika-szerte.
Egyelőre a Demokrata Párt 24 politikusa gondolja azt, hogy a jelenlegi elnök esélyes kihívója lehet jövőre. 2020 novemberére azonban – feltehetően közülük – csak egy marad, s mérkőzhet meg Donald Trumppal. Aki különben az első vitát egyetlen szóval jellemezte – szokásos – Twitter-bejegyzésében: „unalmas”. Hogy aztán később majd kell-e aggódnia ellenfele miatt, az egyelőre kérdéses. Mint ahogy az is, hogy az aspiránsokból egyáltalán kinek lesz esélye rá, hogy „A jelöltté” váljon.