Európa Játékok;

Bronzesővel zárult az Európa Játékok Minszkben

Szépen megtolták a hétvégét a magyar sportolók az Európa Játékokon, ahol öt harmadik hely mellett egy másodiknak is örülhettek.

Kezdjük a legnemesebbel: a kötöttfogásúak 60 kilogrammos kategóriájában szereplő Torba Erik ezüstéremmel fejezte be a birkózótornát. A BHSE sportolója pénteken svéd, román, majd az elődöntőben grúz riválist győzött le, a szombati fináléban pedig az oroszok világ- és Európa-bajnoki címvédőjével, Sztyepan Marjanyannal csapott össze.

Az orosz sztár ellen az a volt a taktika, hogy aktív birkózással elkerülje az intést. Ez csak másfél percig sikerült neki, akkor viszont le kellett hasalnia a szőnyegre, ahonnan Marjanyan pillanatok alatt összefogta és négyszer megpörgette, amivel 9-0-ás technikai tussal lezárta a meccset.

Jó erőben voltam, tudtam pihenni, a meccs közben pedig nem éreztem, hogy sokkal erősebb lenne nálam. Lent viszont a hosszú kezeivel gyorsan összefogott, beszorított, abból pedig már nem lehetett kimozogni” – nyilatkozta az MTI-nek Torba. – Most azért még nem tudok igazán örülni az ezüstéremnek, később majd biztosan másként látom, de minden versenyzőnek az aranyérem a célja, nekem is az volt.” A 23 éves birkózó először döntőzött világversenyen, s ezzel a sportág első magyar dobogósa lett Minszkben.

Őt a kötöttfogásúak 87 kilogrammos kategóriájában szereplő Lőrincz Viktor követte, aki bronzérmet nyert, horvát ellenfelét verte. „Ez nagyon kemény volt. Lejöttem a vigaszági meccsről és nem akartam elhinni, amikor 15 perc múlva szóltak, hogy mennem kell, elképesztően elfáradtam. Nagyon kellett a négypontos akció, azzal megzavartam a horvát Hukleket” - nyilatkozta Lőrincz Viktor. „Örülök az éremnek, és annak különösen, hogy a 2017-es Eb óta először nyertünk egyszerre érmet a testvéremmel világversenyen.”

A karatésok is kitettek magukért: Tadissi Martial ugyancsak bronzérmet nyert a 67 kilogrammos kategóriában. A 27 éves, idén Európa-bajnoki harmadik magyar sportoló a csoportjából a második helyen jutott be az elődöntőbe, melyben 2-0-ra kikapott az olasz Luca Marescától. „Az éremnek nagyon örülök. Korábban még soha nem tudtam multisporteseményen kijönni a csoportomból. Ugyanakkor persze kicsit dühít az elődöntő. Szoros meccs volt, ahogy a két korábbi csatánk is, melyek közül a tavalyit az Eb harmadik helyéért én nyertem” – nyilatkozta az MTI-nek a 27 éves karatés.

A másik magyar karatés, Hárspataki Gábor is bronzérmet nyert. A 75 kilogrammban szereplő, Eb-második sportoló második helyen végzett csoportjában, az elődöntőben pedig kiélezett csata végén 3-2-re veszített, úgy, hogy 11 másodperccel a vége előtt még 2-1-es előnyben volt. „Sajnálom a végét, én hibáztam, túlságosan magasan védekeztem és meglepett az ukrán. A végén még lett volna esélyem, menekülésért például inthették volna ellenfelemet, ezért is eresztettem le a karom, de nem intették meg. Hétfőn azért valószínűleg jobban fogok örülni már a bronznak.

Egy másik sportágban is bronzérmet ünnepelhetett a magyar küldöttség: a tornász Péter Sára az ugrás döntőjében lett harmadik. A Postás 17 éves versenyzője az idei Európa-bajnokságon a hetedik helyen végzett ebben a számban, majd a csütörtöki selejtezőből az első helyen került a szer vasárnapi, hatos döntőjébe, ahol egyértelműen az éremszerzés volt a célja. Az első ugrása a leérkezést leszámítva remekül sikerült, erre 14,333 pontot kapott, a második viszont a bírák szerint csupán 13,800 pontot ért, így az átlag és ezzel együtt a harmadik helyet érő végső pontszám 14,066 lett.

Az volt a célom, hogy a dobogón végezzek. Az első, erősebb ugrásom jól sikerült, bár kicsit mély volt a leérkezésem. A második gyakorlatomon nehezítettünk, egy újabb technikát vettünk elő. Mindkét gyakorlatomban van még, tovább kell fejlődnöm mindkettőben” – nyilatkozta Péter Sára az MTI-nek. Elmondta, következő célja, hogy jól szerepeljen az októberi, stuttgarti olimpiai kvalifikációs világbajnokságon. Vecsernyés Dávid hozzá hasonlóan bronzérmet szerzett, csak ő nyújtón. A Budapesti Honvéd tavaly Eb-bronzérmes 28 éves tornásza hatodikként került a vasárnapi szerdöntőbe, ahol elsőként mutathatta be gyakorlatát, amelyre 14,066 pontot kapott. Vecsernyés a magyar küldöttség 19., egyben utolsó érmét szerezte az Európa Játékokon: az összesített mérleg 4 arany, 6 ezüst és 9 bronz.