zene;VOLT;

2019-07-01 09:10:00

VOLT fesztivál – A bulizókat hidegen hagyta a politika

Kormánypropagandáról szóltak a hírek az idei VOLT-on, ám a fesztivál közönségét ez nemigen zavarta. Sopronban jártunk.

Az idei Telekom VOLT Fesztivál nemcsak a Halott Pénz Rúzsa Magdi, Bérczesi Robi és Papp Szabi vendégfellépésével zajlott születésnapi koncertjétől, a Slipknot, Slash vagy a Black Eyed Peas zenéjétől volt hangos. A 30 évvel ezelőtti rendszerváltást idéző programok között ugyanis szerepelt egy filmfelvétel is, amely Orbán Viktor Nagy Imre újratemetésen elhangzott beszédéről készült, és része a kormány idei emlékév programjának. A fesztivál szervezői kérdésekre válaszolva annyit reagáltak: a Terror Házával való együttműködés része volt a film levetítése.

A hangos ezúttal relatív jelző is: míg a sajtóban – az Index tudósításából indulva – ez kapott hangsúlyt, Sopronban a fesztiválon akár észrevehetetlen is maradhatott. Péntek és szombat este például egészen bizonyosan: a két – koraestétől éjjelig – zajló ottlétünk idején ugyanis egyetlen egyszer sem sikerült találkoznunk a filmmel. És ez vonatkozik, a fesztivál CIVIL KATALIZÁTOROK – noÁr, Adománytaxi című programját lemondó noÁr felhívására is: egyetlen színpadi szereplőtől nem hallottunk tiltakozó mondatot, és egyetlen résztvevő karján sem láttunk Propagandamentes fesztivált! feliratot. A résztvevőket – tapasztalataink szerint – nem érte el a propaganda. Sem pro, sem kontra.

– Mi keresnivalója van a politikának egy fesztiválon? – tette fel a kérdést Fiala János újságíró a Diákhitel kávézóban a „Kultúra a rendszerváltásban, rendszerváltás a kultúrában” című beszélgetésen, amelynek műsorvezetője Fiala János, vendége ef Zámbó István képzőművész, zenész, valamint Szabó Dávid, a Schmidt Mária által vezetett XXI. Század Intézet stratégiai igazgatója volt. – Többségében magyar emberek vannak itt, akiknek egy jó része szavazókorú, vagy nemsoká az lesz, és ezekről a dolgokról, például arról, hogy most szabadon választhatunk és 30 évvel ezelőtt ez még nem volt így, érdemes beszélni. A program célja a szórakoztatás, egyfajta érdeklődésfelkeltés, információs szolgáltatás. A politikát, mivel egy demokratikus országban élünk, mindenki szabadon alakíthatja, nincsen semmilyen megkötés, amiért ezt ne tehetné meg – válaszolta Szabó Dávid. ef Zámbó István nem találkozott a propagandaanyaggal: – Nem hallottam róla, pedig itt vagyok végig. A Facebookon láttam, hogy ez van – mondta. – 30 éve kezdődött az intézményes folyamat, amikor elkezdődött a rendszerváltás, ez közös siker, nincsen minket mindenféle módon megbéklyózó belföldi diktatúra, nincsen a szuverenitásunkat elnyomó külföldi hatalom, ez nagyon nagy dolog, amire érdemes emlékeznie mindenkinek – hívta fel a figyelmet Szabó Dávid.

– Szerintem noÁr sem tudja, hogy én ki vagyok, de amíg ezt a demonstrációt meg nem tette, én sem tudtam, hogy ő kicsoda. Ajánlom mindenki figyelmébe, hogy nemcsak a politika szereti használni a nyilvános terepet reklámra, hanem mindenki – sugallt a bojkottot meghirdető művész említésére Szabó Dávid. – Június 16-án volt a 30 éves évfordulója Nagy Imre újratemetésének, ahol egy akkor még messze nem miniszterelnök, messze nem politikus, borostás pasas egyedül a szónokok közül emlékezetes módon mondott valamit, ami szembement az akkori konszenzussal és nem engedte meg, hogy – ahogy Sólyom László fogalmazott – a kommunisták Nagy Imre sírja fölött kezet fogjanak egymással, hanem „beleköpött a levesbe” és nekiment ennek a fajta elitkompromisszumnak. Messze nem ér ez a történet annyit, amit kerítenek köré, és ha valaki tud említeni egy emlékezetesebb pillanatot egy jobb idézhető mondatot, szívesen beemeljük – mondta a XXI. Század Intézet stratégiai igazgatója.

A műsorvezetői kérdésre, hogy a fesztiválszervezők által említett megállapodás mit tartalmaz, nem tudott válaszolni. – Erről sajnos nem tudok nyilatkozni, mert nem adminisztratív dolgokkal foglalkozom, de gondolom, hogy a közalapítvány megfelelő osztálya áll rendelkezésre. Fiala János a fesztiválos beszélgetéseinél megszokott módon a közönség véleményére is kíváncsi volt, ám senki nem kérdezett az illetékestől és senki nem kommentálta a beszélgetést.

Lobenwein Norbert, a VOLT Fesztivál alapítója tinédzserként lett részese a rendszerváltásnak. Édesapja, Lobenwein Tamás az MTI-nek, és nemzetközi hírügynökségeknek dolgozó fotósként osztrák oldalról fényképezte 1989. augusztus 19-én a Páneurópai Pikniken a keletnémet turisták százainak határáttörését. Az akkor készült képek a rendszerváltás meghatározó pillanatait örökítették meg, ezeket a fesztiválon egy 5 tablóból álló kis, félreeső helyszínen idézték meg. A Népszava kérdésére, miszerint bár Szabó Dávid a Nagy Imre temetéshez hasonló emlékezetes pillanatot hiányolt, Sopronba sokkal inkább illett volna a vasfüggöny átvágására vagy a Páneurópai Piknikre emlékezni, Szabó Dávid így válaszolt: – Az emlékév keretében vannak ezek a programok, a Páneurópai Piknikre kormányzati szinten is van valamiféle mozgolódás. Itt van néhány tabló, bár az szerintem nem a miénk, de szerintem annyi mérföldkő lesz ebben a másfél-két évben, hogy erre külön rendezvénysorozat lesz, úgy tudom. De a rendezés egészében nem vagyok teljesen kompetens – felelte Szabó Dávid, a XXI. Század Intézet stratégiai igazgatója.

Info:

27. Telekom VOLT Fesztivál

Sopron, június 26-29.