Az egészséges édesvízi ökoszisztémák rendkívül fontos szerepet játszanak az emberek életében: tiszta ivóvizet adnak, elnyelik és megkötik a kibocsátott szén-dioxidot, élelmet biztosítanak, emellett pedig rekreációs funkciót is betöltenek. Ennek ellenére a vizesélőhelyek, tavak és folyók azok az ökoszisztémák, amelyek élővilága a legnagyobb mértékben csökken a Földön: az édesvízi gerinces fajok populációi az 1970-es évek óta 83 százalékkal zsugorodtak. Vizesélőhelyeink 87 százaléka eltűnt, és folyóink közel 50 százalékát már jelentősen átalakítottuk - közölték a szervezők.
A Természetvédelmi Világalap (WWF) Nagy Ugrás elnevezésű akciója az ember és a természet közötti harmónia fontosságára kíván figyelmeztetni. A természetvédő szervezet idén is hívja a településeket, közösségeket, baráti társaságokat, hogy július 14-én csatlakozzanak az eseményhez, és rendezzék meg saját Nagy Ugrásukat.
A 14 éve létező kezdeményezés keretében minden év július második vasárnapján Európa-szerte több mint 500 helyszínen százezrek ugranak egyszerre a folyókba és más természetes vizekbe. Az első hivatalosan meghirdetett Nagy Ugráson, 2005-ben, több mint 250 ezer embert sikerült mozgósítani, akik 22 ország 31 folyójába ugrottak ugyanabban az időpontban.
Magyarországon 2008 óta rendezik meg az eseményt. Azóta több településen hagyomány, hogy megrendezik a saját Nagy Ugrásukat, az egyes helyszíneken pedig különböző programokkal is színesítik az eseményt.